ТОП-5 нагадувань аграрію про готівку, РРО та платіжний термінал
- Класифікуйте свої готівкові та карткові операції
- Розберіться з поняттям «продукція власного виробництва»
- З’ясуйте, чи маєте право на пільгову роботу без РРО
- Не виходьте за дозволені межі готівкових платежів
Готівка — постійний супутник роботи сільгосппідприємства. Ця сфера зазнає регулярних змін. Тож початок року — ідеальний час, щоб пригадати, як аграріям налагодити роботу в цій царині.
Це навігатор статтею
Оберіть розділ, що цікавить
Перевірте, чи потрібен вам РРО
Суб’єкти господарювання, які провадять розрахункові операції у готівковій та картковій формі під час продажу товарів і надання послуг, мають використовувати РРО, переведені у фіскальний режим роботи та зареєстровані в ДПС (п. 1 ст. 3 Закону про РРО).
Тож, якщо виробник сільськогосподарської продукції має торговельну точку, тобто є підприємством торгівлі або громадського харчування, то він має працювати з РРО. Щоб зареєструвати касову техніку, подайте заяву за формою:
- № 1-РРО — для класичних РРО (п. 4 гл. 2 розд. ІІ Порядку № 547);
- № 1-ПРРО — для програмних РРО (п. 3 розд. ІІ Порядку № 317).
Використовуйте РРО, якщо провадите розрахункові операції.
Книгу обліку розрахункових операцій (КОРО) для класичних РРО можете не реєструвати — вона необхідна лише під час поломки РРО або за відсутності електроенергії. Та й то від її ведення дозволено відмовитися — про це роблять позначку в реєстраційній заяві. КОРО для програмних РРО взагалі не застосовують і, відповідно, не реєструють.
Переконайтеся, що можете працювати з прибутковим касовим ордером
Товаровиробник має право продавати продукцію власного виробництва через касу підприємства. Головна умова — він не є підприємством торгівлі та громадського харчування, а також не продає:
- технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту;
- лікарські засоби та вироби медичного призначення (п. 1 ст. 9 Закону про РРО).
У цьому випадку розрахунки оформлюють через прибуткові касові ордери (ПКО). Видайте квитанцію до ПКО платникові. Ставте наскрізну нумерацію протягом року. Зазначте особу, від якої приймаєте готівку. Наприкінці дня всі виписані касові ордери запишіть до касової книги продавця продукції власного виробництва. Всі аркуші касової книги пронумеруйте, прошнуруйте, а кількість аркушів засвідчте підписами керівника та головбуха.
Також є можливість вести касову книгу в електронному вигляді.
Зверніть увагу, що на послуги ця норма не поширюється. Тому у разі, якщо надаєте власні послуги, подбайте про інший спосіб оформлення розрахунків.
Яку продукцію визнають продукцією власного виробництва? Ту, що вироблена або піддана достатній переробці чи обробці підприємством із використанням власного або орендованого майна (п. 2 Порядку № 1061).
Переробку чи обробку продукції підприємство визнає достатньою, якщо:
— виготовлену продукцію класифікують в іншій тарифній позиції (на рівні перших чотирьох знаків цифрового коду Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності), ніж вироби та матеріали, придбані підприємством і використані ним для виготовлення цієї продукції;
або
— частка доданої вартості продукції під час її переробки чи обробки становить не менше ніж 50%, якщо інше не передбачено законодавством. При цьому доданою вартістю є різниця між собівартістю продукції і вартістю використаних матеріалів, сировини, комплектуючих (п. 4 Порядку № 1061).
Дізнайтеся, в яких випадках дозволені розрахункові книжки
Частина суб’єктів господарювання може проводити розрахункові операції без РРО, але з використанням розрахункових книжок (РК) і КОРО. Для аграріїв підходять два пункти з Переліку № 1336, залежно від виду діяльності та обсягів доходів.
167 розмірів мінзарплат на один структурний підрозділ. До досягнення цього розміру доходів на один структурний/відокремлений підрозділ/пункт продажу товарів без РРО, але з РК дозволено провадити діяльність із роздрібної торгівлі на території села/селища товарами (крім підакцизних) ФОПам-єдинникам. У 2024 році — 1 185 700 грн*.
Цей пункт не застосовують за наявності хоча б однієї умови:
- роздрібну торгівлю провадять у торговельному об’єкті, в якому також торгують підакцизними товарами;
- ФОПи здійснюють дистанційну торгівлю. Зокрема, через мережу Інтернет;
- сільські, селищні, міські ради ухвалили рішення про обов’язкове застосування на території села/селища РРО та/або програмних РРО для форм і умов проведення діяльності, визначених у цьому пункті (п. 1 Переліку № 1336).
250 тис. грн на один структурний підрозділ. Допоки річний обсяг розрахункових операцій у пункті продажу товарів або надання послуг вкладатиметься в наведену суму, з РК без РРО можете працювати під час:
- роздрібної торгівлі та громадського харчування на території села, що здійснюють підприємства споживчої кооперації та сільгосптоваровиробники, які використовують продукцію власного виробництва (п. 4 Переліку № 1336);
- роздрібної торгівлі медичними й фармацевтичними товарами, а також надання медичних і ветеринарних послуг на території села (п. 7 Переліку № 1336).
Якщо пільгові категорії аграріїв із Переліку № 1336 перетнуть наведені вище допустимі межі, їм треба буде подбати про РРО. Зробити це необхідно протягом місяця з дати перевищення граничного річного обсягу розрахункових операцій (Постанова № 121). Ретельно та регулярно підраховуйте цей показник, аби мати час зареєструвати касовий апарат. Бо, якщо не встигнете, наразите себе на штраф за непроведення розрахункових операцій через РРО з фіскальним режимом роботи. А це, немало-небагато, 100% від непроведеної через РРО суми (п. 1 ст. 17 Закону про РРО). Тож не ризикуйте та в разі потреби відразу встановіть РРО або відмовтеся від готівки.
Чи застосовують РРО сільгосптоваровиробники — ФОПи — платники єдиного податку, що торгують продукцією власного виробництва на території села |
Визначте, чи потрібен вам платіжний термінал
Із 01.01.2024 перелік суб’єктів господарювання, які мають давати змогу розрахуватися безготівково, поповнився торговцями, які провадять господарську діяльність у населених пунктах, де чисельність населення —від 5 до 25 тис. осіб (пп. 2 п. 1 Постанови № 894).
Під виняток потрапили фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку першої групи, які торгують із використанням торговельних автоматів, провадять виїзну/виносну торгівлю, продають власноруч вирощену або відгодовану продукцію. Вони поки що можуть працювати без платіжного термінала.
Додаткові воєнні обмеження: вимога проводити карткові розрахунки не стосується торговців, які провадять господарську діяльність на територіях тергромад, розташованих у районі проведення воєнних/бойових дій, або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні/блокуванні. Вони зможуть не встановлювати платіжних терміналів ще протягом трьох місяців після того, як припиняться воєнні/бойові дії на таких територіях та/або ці території будуть деокуповані чи звільнені від оточення/блокування (п. 2 Постанови № 894).
Унаочнити інформацію допоможе Пам’ятка.
Чи має бути саме «живий» платіжний термінал? Давайте розбиратися.
Торговці зобов’язані забезпечувати можливість розраховуватися безготівково за продані товари або надані послуги, в т. ч. за допомогою електронних платіжних засобів та/або платіжних застосунків, та/або платіжних пристроїв (п. 28 ст. 38 Закону про платіжні послуги). Як бачите, йдеться не лише про надання можливості розрахуватися електронним платіжним засобом — підійдуть і платіжні застосунки та/або пристрої. Торговцеві, який працює з РРО, достатньо забезпечити один спосіб безготівкових розрахунків, наприклад, запропонувати розрахуватися платіжною карткою:
- через POS-термінал;
- платіжний застосунок.
Тобто фактична наявність платіжного термінала — не обов’язкова.
Платіжний термінал не використовують окремо, оскільки він не формує та не видає розрахункових документів, а лише квитанції платіжних терміналів. Тому використовуйте платіжні термінали разом із РРО або програмним РРО. Подбайте, щоб платіжних терміналів було не менше, ніж 50% від кількості РРО.
Контролюйте розмір готівкових розрахунків
Коли приймаєте готівку до каси за реалізовану сільськогосподарську продукцію, пам’ятайте про обмеження, встановлені Нацбанком. Так, суб’єкти господарювання мають право розраховуватися готівкою протягом одного дня за одним або декількома платіжними документами:
- між собою — до 10 тис. грн;
- з фізичними особами — до 50 тис. грн (п. 6 Положення № 148).
Кількість суб’єктів господарювання та фізосіб, з якими розраховуєтеся готівкою, протягом дня не обмежена. Головне, щоб розрахунок із кожним контрагентом окремо не перетнув дозволеної межі.
Готівкові обмеження поширюються не лише на продаж товарів/послуг за готівку — лімітовані майже всі види платежів.
Однак не обійшлося без винятків. Готівкові обмеженняне стосуються:
- розрахунків суб’єктів господарювання з бюджетами та державними цільовими фондами;
- добровільних пожертвувань і благодійної допомоги;
- використання готівки, виданої на відрядження;
- виплат, пов’язаних із оплатою праці;
- використання готівкових коштів з фонду оперативно-розшукових (негласних слідчих) дій (п. 8 Положення № 148).
Бажаєте прийняти платіж на більшу суму? Розбийте його на кілька днів або відправте покупця до банку, щоб уніс готівку на ваш поточний рахунок.