1
Січень 2024року
оплата праці
заробітна плата

Годинні тарифні ставки: як розрахувати в 2024 році

Годинні тарифні ставки використовують і при погодинній, і при відрядній формі оплати праці. Розраховують їх розміри зазвичай на початку кожного року. Як цьогоріч розрахувати мінімальні годинні ставки та чому це потрібно робити саме тепер — розповість експерт

Світлана Лістрова , експерт із трудового та податкового законодавства, Київ

Зарплата працівників сільського господарства побудована на тарифній системі оплати праці. Її визначають на підставі мінімальних гарантій Галузевої угоди.

З’ясуємо, які мінімальні годинні тарифні ставки будуть у 2024 році, а також розглянемо погодинну оплату праці та порядок розрахунку годинної тарифної ставки.

Коли застосовувати погодинну оплату праці

Погодинна оплата праці — це різновид почасової системи оплати праці. Вона передбачає обов’язкове відпрацювання місячної норми робочого часу. Погодинна оплата праці не дає підстав скорочувати нормальну тривалість робочого часу (п. 3 Постанови № 330).

Погодинну оплату праці застосовують переважно для робіт за робітничими професіями. Якщо застосовуєте погодинну оплату праці, зарплату працівникам обчислюйте виходячи з годинної тарифної ставки і фактичної кількості відпрацьованих годин за відповідний місяць.

Роботу понад установлену норму тривалості робочого часу проводьте лише у випадках, передбачених статтею 62 Кодексу законів про працю України (КЗпП), яка встановлює обмеження надурочних робіт.

Надурочні роботи при погодинній оплаті праці оплачуйте в подвійному розмірі годинної ставки (ч. 1 ст. 106 КЗпП).

Як обчислити мінімальну годинну тарифну ставку

Щоб визначити середньомісячну кількість робочих годин, візьміть фонд робочого часу на календарний рік, який розрахований за календарем п’ятиденного робочого тижня з нормою тривалості робочого часу — 40 год на тиждень з однаковою тривалістю щоденної роботи. Цей показник використовують для обчислення мінімальної зарплати у погодинному розмірі в Законі про Держбюджет.

Мінімальну заробітну плату в погодинному розмірі визначайте виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на місяць та середньомісячної норми тривалості робочого часу за рік при 40-годинному робочому тижні (пп. 2 п. 1 Постанови № 330).

У 2024 році основні показники для розрахунку такі:

  • середньомісячна кількість робочих годин — 2000 год ÷ 12 = 166,67 год;
  • мінімальна зарплата в погодинному розмірі (з січня по березень) —
    7100 грн ÷ 166,67 год = 42,60 грн;
  • мінімальна зарплата в погодинному розмірі (з квітня по грудень) —
    8000 грн ÷ 166,67 год = 48,00 грн.

Очевидно, що мінімальну зарплату в погодинному розмірі розраховують із урахуванням святкових і неробочих днів, у які роботу на провадять. Адже воєнний стан — явище тимчасове.

Під час дії воєнного стану немає святкових і неробочих днів, оскільки норми статті 73 КЗпП не застосовуються. Тому фактичний показник середньомісячної кількості робочих годин буде більшим.

Так, фонд робочого часу без неробочих і святкових днів для п’ятиденки (40 год на тиждень; щодня по 8 год; вихідні — субота та неділя) становитиме 2096 год.

Середньомісячна кількість робочих годин за 2024 рік (у разі подовження воєнного стану до кінця 2024 року) мала б бути: 2096 год ÷ 12 = 174,67 год.


Тож ті, на кого не поширюється Галузева угода, можуть самостійно визначити порядок розрахунку погодинної ставки та визначення показника середньомісячної кількості годин у 2024 році. Однак це варто зафіксувати в колективному договорі або в іншому локальному акті роботодавця (у разі відсутності договору).

У будь-якому разі розмір погодинної зарплати не може бути нижче ніж розмір мінімальної зарплати в погодинному розмірі, визначений статтею 8 Закону про Держбюджет-2024.

Як же обчислити годинні тарифні ставки для деяких категорій працівників агропідприємства, на яке поширюється Галузева угода?

Зауважте, що агропідприємства, які не потрапили у сферу дії Галузевої угоди, можуть брати її положення за основу під час встановлення системи оплати праці у колективному договорі чи у Положенні про оплату праці, погодженому з профспілкою. За її відсутності — з представниками трудового колективу.

Мінімальний розмір тарифної ставки робітника 1-го розряду з нормальними умовами праці для формування тарифної сітки встановлюють як базовий у розмірі не нижче ніж 115% розміру мінімальної зарплати, визначеної законодавством України, за умови виконання місячної (годинної) норми праці (п. 5.2 Галузевої угоди).

Розрахункову норму тривалості робочого часу при 40-годинному робочому тижні щороку визначає Мінекономіки (прим. 1 до додатка 1 до Галузевої угоди). Проте під час дії воєнного стану Мінекономіки цього не робить. Окрім того, роботодавці можуть збільшувати тривалість робочого тижня до 60 год для обʼєктів критичної інфраструктури.
Зауважте, що одним із секторів критичної інфраструктури є виробництво та переробка сільськогосподарської та/або харчової продукції (Перелік № 1109).

Водночас роботодавці мають право встановлювати й додаткові вихідні дні (замість святкових і неробочих днів) як додаткові гарантії згідно зі статтею 9-1 КЗпП. До того ж на сьогодні відомо, що воєнний стан подовжений до 14.02.2024 і ніхто не знає, на який строк його ще подовжать і коли скасують.

Тож наразі маємо прикру ситуацію, коли навіть підприємства, на які поширюється Галузева угода, мають різні норми робочого часу й відповідно застосовуватимуть різні погодинні ставки.

Тобто кожне агропідприємство буде змушене проводити власні розрахунки погодинних ставок. Однак під час розрахунків доцільно використовувати саме ті норми робочого часу, що обчислені виходячи з графіків роботи, які діють на початку січня 2024 року.

Отже, під час розрахунків використовуватимемо середньомісячну кількість робочих годин (за відсутності святкових і неробочих днів, а також скорочень перед ними):

2096 год ÷ 12 = 174,67 год.

Протягом 2024 року мінімальна заробітна плата змінюватиметься двічі (із 01.01.2024 — 7100 грн, із 01.04.2024 — 8000 грн) і, відповідно, мінімальний розмір тарифної ставки робітника 1-го розряду для підприємств, на які поширюється Галузева угода, становитиме:

  • із 01.01.2024 — 7100 грн × 1,15 = 8165 грн;
  • 01.04.2024 — 8000 грн × 1,15 = 9200 грн.

Розмір годинної тарифної ставки робітника 1-го розряду (при тижневій нормі — 40 год) для підприємств, на які поширюється Галузева угода, у 2024 році становитиме:

  • із 01.01.2024 — 8165 грн ÷ 174,67 год = 46,75 грн;
  • 01.04.2024 — 9200 грн ÷ 174,67 год = 52,67 грн.

З урахуванням коефіцієнтів міжрозрядних співвідношень визначають місячні та годинні тарифні ставки для різних тарифних розрядів.

Щоб обчислити годинні тарифні ставки для робітників агросектора на 2024 рік, скористаємося інформацією, що наведена у додатку 1 до Галузевої угоди (табл.).

Мінімальні гарантовані розміри годинних тарифних ставок та коефіцієнти міжрозрядних співвідношень окремих категорій робітників агросектора в 2024 році

Зверніть увагу, що групи з оплати праці трактористів-машиністів залежно від регіону визначають відповідно до примітки 2 до додатка 1 до Галузевої угоди.

Отже, визначену годинну тарифну ставку (залежно від розряду для тарифікації робіт і кваліфікації) застосовують і для погодинної оплати праці, і для визначення відрядної розцінки.

Як документально оформити

Розмір мінімальних ставок (окладів) зарплати, міжпосадові, міжрозрядні співвідношення встановлюють у колдоговорах і положеннях про оплату праці.

Розміри тарифних ставок (окладів) зазвичай визначають у штатному розписі.

Тривалий час ведеться дискусія про те, чи зазначати у штатному розписі місячні оклади (тарифні ставки) або годинну тарифну ставку для погодинної оплати.

На думку автора, місячну тарифну ставку (місячний оклад) залежно від кваліфікації робітника і присвоєного тарифного розряду слід закріпити у штатному розписі, а годинні тарифні ставки можна зазначити довідково. Чому так?

По-перше, робітники можуть виконувати різні види робіт, для яких встановлять різні годинні тарифні ставки. Тоді яку ж із них зазначати у штатному розписі та наказі про прийняття на роботу?

По-друге, робітник протягом місяця може виконувати частину робіт з відрядною оплатою, а частину — з погодинною. Відповідно й оплата буде різнитися.

По-третє, місячну тарифну ставку (місячний оклад) використовують під час розрахунку середньої зарплати для оплати лікарняних і відпускних — якщо не було заробітку в розрахунковому періоді.

По-четверте, базовий місяць для індексації зарплати визначають теж залежно від підвищення місячної тарифної ставки (місячного окладу).

Індивідуальні годинні тарифні ставки для кожного робітника підприємства з погодинною оплатою праці слід оформлювати наказом керівника підприємства на початку кожного календарного року. Розмір годинної або денної ставки залежить від середньомісячної кількості робочих годин у відповідному році та розміру тарифної ставки робітника 1-го розряду. У разі зміни останнього, необхідно видати новий наказ.

Цілком можливо, що й середньомісячна кількість робочих годин за 2024 рік може змінитися — у разі скасування воєнного стану до закінчення 2024 року. Тоді також може постати питання про перегляд погодинних тарифних ставок.

Який гарантований розмір мінзарплати при погодинній оплаті

На підприємстві застосовують мінімальну заробітну плату у погодинному розмірі, у разі застосування погодинної оплати праці (ч. 6 ст. 3-1 Закону про оплату праці).

На сьогодні мінімальні годинні тарифні ставки, визначені в агросекторі з дотриманням Галузевої угоди, суттєво перевищують мінімальну зарплату в погодиному розмірі. Тому складно уявити, що виникне потреба доплачувати до гарантованого розміру мінзарплати.

Водночас на тих підприємствах, де погодинні ставки не перевищують розмірів мінзарплати в годинному розмірі, встановлених статтею 8 Закону про Держбюджет-2024, така необхідність може виникнути. Йдеться про випадки, коли в період із січня по березень 2024 року встановили погодинну оплату праці у розмірі меншому, ніж 42,60 грн, а з квітня 2024 року — у розмірі меншому, ніж 48,00 грн, без жодних доплат, надбавок, премій чи інших виплат за відпрацьований робочий час.

При погодинній оплаті підприємство має дотримувати мінімальної зарплати в погодинному розмірі, яка з січня по березень 2024 року становить 42,60 грн, а з квітня по грудень 2024 року — 48,00 грн.
  1. Коли застосовувати погодинну оплату праці
  2. Як обчислити мінімальну годинну тарифну ставку
  3. Як документально оформити
  4. Який гарантований розмір мінзарплати при погодинній оплаті