Чи складати ТТН, якщо перевозите не зважену на полі продукцію
Осінь — час збору врожаю та доставки агропродукції з поля до місця зберігання. З’ясуємо, чи оформлювати товарно-транспортну накладну, якщо на полі немає змоги зважити автомобіль з продукцією
Щоб дізнатися відповідь на запитання, яке цікавить аграріїв, звернімося до Закону про автотранспорт.
Аналізуємо термінологію
Товарно-транспортна накладна (ТТН) — єдиний для всіх учасників транспортного процесу, крім фізосіб, які перевозять вантаж за рахунок власних коштів і для власних потреб, документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку. Цей документ складають у паперовій та/або електронній формах. Він містить обов’язкові реквізити, передбачені Законом про автотранспорт і правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом (ст. 1 Закону про автотранспорт).
Вантажовідправник — фізособа, ФОП або юрособа, яка надає перевізнику вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості до ТТН або іншого документа на вантаж.
Автомобільний перевізник — фізособа або юрособа, яка на комерційній основі чи за власний кошт перевозить пасажирів чи (та) вантажі транспортними засобами.
Отже, якщо перевозите вантаж автомобілем з поля до місця зберігання, оформте ТТН, яка під час перевезення має бути у водія. Якщо переміщуєте вантаж власним автотранспортом, вас вважатимуть вантажовідправником й одночасно перевізником.
Вантажовідправник, який оформлює ТТН, зазначає обов’язкові реквізити. З-поміж них є вага транспортного засобу — як без вантажу, так і з вантажем (ст. 48 Закону про автотранспорт).
Розбираємо алгоритм дій аграрія
Правила визначення маси вантажів наведені в пункті 6 Правил № 363. Під час навантаження вантажу його зважують або рахують місця / штуки (п. 6.4 Правил № 363). Вантаж приймають без перевірки маси, якщо його подали для перевезення у спеціальних кузовах чи контейнерах за наявності на них пломб замовника. Вантаж можуть також прийняти за масою, яку оповістив замовник.
Масу агропродукції,
яку перевозите в автомобілях-цистернах, визначайте переважно автомобільними вагами
Масу насипних і навалочних вантажів, харчових наливних вантажів, які перевозять в автомобілях-цистернах, визначають переважно автомобільними вагами (п. 6.6 Правил № 363).
Це означає, що, з одного боку, законодавство вимагає зважувати вантаж, а з іншого — допускає визначати масу іншим способом. За загальним правилом, зважують автомобільними вагами. Проте законодавство допускає й інші правила, що не наведені в Правилах № 363.
Розв’язати проблему дасть змогу застосуваннябункерної маси. Наприклад, для зернових.
Реквізит «Бункерна маса» знаходимо у первинних документах з перевезення зерна з поля до місць зберігання, що затверджені Наказом № 269-2**. А саме в:
- Путівці на вивезення продукції з поля (сільгоспоблік, форма № 77а);
- Реєстрі відправки зерна та іншої продукції з поля (сільгоспоблік, форма № 77);
- Талоні комбайнера (сільгоспоблік, форма № 77в);
- Талоні водія (сільгоспоблік, форма № 77б).
На підставі цих документів аграрій може затвердити власні форми первинних документів, які складатимуть разом із ТТН.
Кожне сільгосппідприємство самостійно встановлює масу сільгосппродукції, яку вміщує один бункер. Аби встановити масу, наказом керівника призначте комісію. Комісія проведе контрольні заміри та затвердить бункерну масу для різних видів сільгосппродукції протоколом чи актом.
Керівник агропідприємства затверджує документи комісії, після чого можете використовувати встановлений показник бункерної маси.
Приміром, встановили, що бункерна маса зерна кукурудзи — 3 т. У кузов автомобіля завантажили п’ять бункерів. Отже, в кузові автомобіля перебуває орієнтовно 15 т зерна кукурудзи. Саме таку масу перенесіть до ТТН.
Коли завантажене авто прибуде до місця зберігання:
- зважте його на автомобільних вагах і визначте масу брутто;
- розвантажте автомобіль і знову зважте його на вагах, аби визначити масу порожнього автомобіля;
- визначте різницю між масою брутто та масою порожнього авто, щоб розрахувати масу агропродукції, яку перевозили.
Усі показники маси запишіть до ТТН та інших первинних документів, якщо складаєте ці документи.