Кредити для аграріїв за програмою «Доступні кредити 5—7—9%»: що зміниться з 1 грудня
Аграрії є одними з найактивніших учасників програми доступного кредитування від держави. Проте з 01.12.2024 запрацюють нові умови участі агропідприємств у програмах доступних кредитів, фінлізингу та факторингу. Які саме — розповість експерт у статті
Кабмін удосконалив процес надання фінансової держпідтримки мікро-, малим і середнім підприємствам. Аграріїв очікують зміни до Постанови № 28, що набрали чинності:
- з 14.09.2024 — згідно з Постановою № 10541
та
- 10.10.2024 — відповідно до Постанови № 11492.
Урядовці змінюють умови участі у державних програмах «Доступні кредити 5—7—9%», «Доступний фінансовий лізинг 5—7—9%» та «Доступний факторинг», які запрацюють із 01.12.2024. Тож тим, хто планував узяти участь у програмі держпідтримки, рекомендуємо долучатися до неї зараз.
Зміни пов’язані з вимогами Світового банку, що є основним інвестором фінансування програми держпідтримки. Основна вимога — екологічна та соціальна оцінка клієнтів, яку проводитимуть уповноважені банки, що надають доступні кредити аграріям. До 01.12.2024 банки мають запровадити власні системи оцінки екологічних і соціальних ризиків. Тож починаючи з 01.12.2024 аграрії зможуть отримати кредити за програмою 5—7—9% лише після того, як банк проведе таку оцінку.
Рекомендації щодо впровадження системи екологічного та соціального управління Світовий банк надав Фонду розвитку підприємництва. Мінагрополітики Наказом № 16733 затвердило Рамковий документ про екологічні та соціальні вимоги Світового банку та Керівних принципів з охорони навколишнього середовища, здоров’я та безпеки.
Що чекає на аграріїв
СТАТТІ ДО ТЕМИ
Доступні кредити за програмою 5-7-9%: обліково-податкові наслідки
Компенсація відсотків за програмою «Доступні кредити 5—7—9%»: як впливає на сільгоспчастку
Щоб отримати кредит за програмою держпідтримки, Фонд вимагатиме від банку провести перевірку госпдіяльності аграрія на предмет наявності екологічних і соціальних ризиків.
До потенційних екологічних та/або соціальних належать, зокрема, ризики:
- створення умов праці та/або проживання працівників, що не відповідають вимогам Належної міжнародної галузевої практики;
- використання дитячої праці, наприклад, дітей у сімейних фермерських господарствах;
- недотримання вимог охорони праці, наприклад, через небезпечні методи роботи або неналежне використання засобів праці, неналежне управління об’єктом;
- пов’язані з вибухонебезпечними залишками війни, невибірковими або цілеспрямованими повітряними нападами;
- забруднення ґрунтових вод через неналежне використання добрив або агрохімікатів;
- впливу розчищення від рослинності земельних ділянок, що визначені як сільськогосподарські, але які не оброблюють протягом певного часу;
- впливу на довкілля через утворення відходів, зокрема небезпечних, у результаті агродіяльності;
- впливу на навколишнє середовище через сільськогосподарські стоки.
Банк ідентифікує та оцінить екологічні та соціальні ризики, класифікує їх і надасть категорію ризику. Протягом періоду фінансування банк може перекласифікувати категорію ризиків.
За результатами оцінки банк ухвалить рішення про умови фінансування та укладе з аграрієм кредитний договір із урахуванням ризиків. Банк також проводитиме нагляд, моніторинг та отримуватиме звітність із екологічних і соціальних питань протягом усього періоду фінансування.
Розглянемо, які зміни варто врахувати аграріям, які планують взяти участь у програмі держпідтримки з 01.12.2024.
Що змінилося
Новацій, які стосуються кредитування агросектора, наразі є кілька.
Екологічні та соціальні стандарти для отримувачів держдопомоги
Починаючи з 01.12.2024 доступні кредити можете отримати з урахуванням умов екологічних і соціальних стандартів Світового банку, що прийняв уповноважений банк.
Кредит за програмою
5—7—9%
отримайте з урахуванням умов екологічних і соціальних стандартів Світового банку, що прийняв банк
Ці вимоги стосуються суб’єктів підприємництва, які провадять діяльність:
- в агросфері (основний КВЕД) за всіма кодами видів економічної діяльності (КВЕД) секції А;
- у галузі переробки сільськогосподарської продукції (основний КВЕД) за всіма КВЕД груп 10.51 «Перероблення молока, виробництво масла та сиру», 10.61 «Виробництво продуктів борошномельно-круп’яної промисловості», 10.71 «Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання» (п. 7, 17 Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва, затвердженого Постановою № 28; далі — Порядок № 28) .
Додаток «Критерії до уповноважених банків» до Порядку № 28 у зв’язку з цим доповнили новим критерієм.

Кредити для фінансування оборотного капіталу
Кредити, що надають для фінансування оборотного капіталу суб’єктам підприємництва без урахування учасників групи пов’язаних із ними контрагентів, не мають перевищувати 5 млн грн. Ця вимога пункту 10 Порядку № 28 раніше не поширювалася на аграріїв. Наразі виняток встановили не тільки для аграріїв, а й для кредитів, що надають:
- за пріоритетними напрямами, що визначає пункт 9 Порядку № 28;
- суб’єктам підприємництва, які провадять діяльність у зоні високого воєнного ризику.
не поширювалося на сільгосптоваровиробників
До пріоритетних напрямів, що визначає пункт 9 Порядку № 28, належить кредитування на інвестиційні цілі та фінансування оборотного капіталу:
- сільгосптоваровиробників для провадження сільгоспдіяльності;
- суб’єктів підприємництва, що провадять діяльність у сфері переробної промисловості (основний КВЕД) за всіма КВЕД секції С «Переробна промисловість» і в сфері тваринництва (основний КВЕД) за всіма класами групи 01.4 «Тваринництво»;
- суб’єктів підприємництва, що відбудовують зруйновані через війну основні засоби, якщо вони підтвердять документами — актами руйнувань і пошкоджень із зазначенням їх причини, актами пошкодження (знищення) рухомого майна, витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо відкриття кримінального провадження, реєстровими даними Держреєстру майна, що пошкоджене та знищене через бойові дії, терористичні акти, диверсії, які спричинені військовою агресією рф, звітами про оцінку майна;
- суб’єктів підприємництва, у яких виробничі потужності станом на 24.02.2022 були розміщені на територіях активних бойових дій і тимчасово окупованих територіях (ТОТ), на дату укладання або пролонгації кредитного договору шляхом пролонгації чинних кредитів, які надані для фінансування оборотного капіталу за Порядком № 28;
- суб’єктів підприємництва, які провадять енергосервіс для підвищення енергетичної ефективності об’єктів державної і комунальної власності, експлуатують генеруючі установки, що виробляють електроенергію з відновлювальних джерел енергії без застосування «зеленого» тарифу та механізму ринкової премії, установки зберігання енергії, електрозарядної інфраструктури та малих систем розподілу індустріальних парків, а також будівництво та улаштування газотурбінних, газопоршневих та біогазових генераційних установок.
Починаючи з 14.09.2024 інвестування та поповнення оборотних коштів маєте пов’язувати лише з провадженням сільгоспдіяльності, а кредит має відповідати умовам екологічних і соціальних стандартів Світового банку. Отже, аграрій не зможе використати кредитні кошти, щоб придбати легковий автомобіль або відремонтувати майно, що не пов’язане з сільгоспдіяльністю.
Штрафна процентна ставка за кредитом
Максимальний розмір базової процентної ставки за кредитом суб’єкта підприємництва, крім фізособи-підприємця, не може перевищувати 23% річних. Такі умови й раніше визначав підпункт 4 пункту 14 Порядку № 28. Але наразі розмір підвищеної (штрафної) процентної ставки за кредитом не враховують.
Пролонговані кредити для фінансування аграріїв із потужностями на ТОТ
Кредити, за якими надають держпідтримку на фінансування оборотного капіталу аграріїв, у яких виробничі потужності станом на початок воєнного стану — 24.02.2022 були розміщені на територіях активних бойових дій і ТОТ, можуть бути пролонговані до 31.12.2026 (п. 12 Порядку № 28). У попередній редакції Порядку № 28 дедлайн був 31.12.2025.
Компенсація відсотків суб’єктам середнього підприємництва
В оновленій редакції пункту 16 Порядку № 28 суб’єктам середнього підприємництва, в яких річний дохід перевищує суму, що еквівалентна 20 млн євро, компенсацію відсотків за кредитами на фінансування оборотного капіталу надають до рівня 15% річних. Раніше ця вимога поширювалася лише на фізосіб-підприємців.
Отже, врахуйте зміни в умовах програми держпідтримки, а ми й надалі стежитимемо за новаціями, щоб завчасно повідомити вас про них.
