23
Грудень 2024року
облік
інвентаризація

Як єдиннику обліковувати ОЗ, виявлені під час інвентаризації, без наслідків для сільгоспчастки

На агропідприємствах триває річна інвентаризація. Її результати бухгалтери повинні показати в обліку, щоб коректно закрити 2024 рік. Підкажемо, як агровиробнику — платнику єдиного податку четвертої групи облікувати надлишки основних засобів і не зменшити частку сільгосптоваровиробництва

Олена Озерова , керівник експертної групи Експертус Головбух

Стартував останній місяць року, разом із яким виходить на фінішну пряму обов’язкова інвентаризація активів і зобов’язань агропідприємства. Підбити підсумки інвентаризації і показати її результати в обліку та звітності — одна з обов’язкових справ бухгалтера, щоб без проблем закрити 2024 рік.

Типова ситуація, коли за результатами інвентаризації комісія виявила та запротоколювала лишки основних засобів (ОЗ) — обладнання чи інструмент, які придатні до використання, але не враховані в балансі. Щоб упоратися з її розв’язанням, платнику єдиного податку четвертої групи варто ухвалити виважене рішення. Адже у цій ситуації потрібно не тільки поставити ОЗ на облік, а й не зменшити частку сільськогосподарського товаровиробництва (далі — сільгоспчастка).

Перш ніж зарахувати ОЗ на баланс, з’ясуйте причину лишку та дізнайтеся, чи є первинні документи, що підтверджують їх надходження, а також чи є змога їх відновити.

Документи на ОЗ відшукали / відновили

Якщо спромоглися відшукати або відновити підтвердні документи — договори, акти приймання-передачі, накладні, платіжні документи тощо, причина лишків ОЗ — облікова помилка. Ця ситуація виникає, коли:

1) операцію не провели в обліку;

2) двічі провели одну й ту саму операцію;

3) списали ОЗ, які продовжуєте експлуатувати тощо.

Мінфін радить застосувати процедуру виправлення помилок у бух­обліку.

Порядок виправлення помилки залежить від:

  • змісту помилки. Наприклад, ОЗ не оприбуткували або помилково списали;
  • періоду, коли припустилися помилки, — у поточному чи минулих роках.

Помилки, яких припустилися в первинних документах, що є підставою для облікових записів у звітному році, виправляйте методом «червоного сторно» / «сторно» або додаткових бухгалтерських проведень (п. 4.2 Положення № 88). Коригувальні записи задокументуйте бухдовідкою з обов’язковими реквізитами первинних документів (ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік).

Покажемо, як внести правки, в таблиці.

Лишки ОЗ — помилка звітного року
ПричинаБухоблікСільгоспчастка
Не оприбуткували ОЗМетод додаткових бухпроведень:
  • Д-т 10 «Основні засоби» — К-т 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», 424 «Безоплатно одержані необоротні активи» тощо (залежно від джерела надходження) — на первісну вартість отриманих ОЗ;
  • Д-т 23 «Виробництво», 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати» тощо — К-т 131 «Знос основних засобів» — на суму нарахованої амортизації.
Методом додаткових проведень донарахуйте дохід, якщо отримали ОЗ безоплатно чи придбали за грантові кошти.
Не змінює сільгоспчастку.
Донарахування / сторнування доходів від безоплатно отриманих ОЗ або тих, що надійшли за будь-які кошти цільового фінансування, візьмуть участь у розрахунку доходів. Наприклад, компенсація відсотків за програмою «Доступні кредити 5—7—9%», яку через рядок 3.1 Розрахунку сільгоспчастки виключають із загального розміру доходу*.
Помилково списали ОЗМетод «червоного сторно» / «сторно»:
  • Д-т 976 «Списання необоротних активів» — К-т 10 — на залишкову вартість списаних ОЗ;
  • Д-т 131 — К-т 10 — на суму накопиченої амортизації.
Відсторнуйте списаний дохід, який визнали за безоплатно отриманими ОЗ або тими, що придбали / збудували за грантові кошти.
Метод додаткових бухпроведень: Д-т 23, 91, 92 тощо — К-т 131 — донарахували амортизацію за період протягом року, коли фактично експлуатували помилково списані ОЗ.

Якщо лишки ОЗ — результат минулорічних помилок, які вплинули на фінрезультат, відкоригуйте сальдо нерозподіленого прибутку на початок року (п. 4 НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»).

Помилки звітного року

виправте методом додаткових бухпроведень або «червоного сторно» / «сторно»

Якщо помилково не оприбуткували ОЗ у минулих роках:

  • зарахуйте активи на баланс: Д-т 10 — К-т 631, 424 тощо;
  • донарахуйте амортвідрахування: Д-т 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» — К-т 131 й одночасно на суму, пропорційну до нарахованої амортизації, донарахуйте доходи, якщо ОЗ отримали безоплатно або в межах грантових угод: Д-т 48, 424, 69 «Доходи майбутніх періодів» — К-т 44.

Якщо в минулих роках помилково списали ОЗ, у бухдовідці зробіть відповідні записи. А саме:

  • відновіть в обліку залишкову вартість списаного активу: Д-т 10 — К-т 44 та суму накопиченої амортизації: Д-т 10 — К-т 131;
  • донарахуйте амортизацію за всі періоди, коли використовували в діяльності помилково списаний актив: Д-т 44 — К-т 131.

На підставі бухдовідки виведіть коректні залишки на рахунках обліку станом на початок 2024 року. Внесіть зміни до фінзвітності за всі роки, коли показали неправдиві дані.

Чи вплине виправлення минулорічних помилок на сільгоспчастку? Алгоритм її розрахунку визначає Мінагрополітики в Наказі № 772. Рахують сільгоспчастку за даними бухобліку, а саме — оборотів за рахунками класу 7 «Доходи і результати діяльності». Хоча коригування минулорічних помилок не зачіпають рахунки обліку доходів, у минулих роках помилки могли вплинути на їх розмір і, як наслідок, на розмір сільгоспчастки та право перебувати у лавах спрощенців четвертої групи.

Через помилкові розрахунки податківці не визнають сільгоспчастку, платника позбавлять права перебувати на четвертій групі єдиного податку, переведуть на загальну систему оподаткування та нарахують йому податок на прибуток зі штрафними санкціями за рік, в якому він не мав права бути єдинником четвертої групи (абз. 1 пп. 298.8.4 Податкового кодексу України; ПК).

Як відзначають контролери: щоб виправити помилку в Розрахунку сільгоспчастки, складіть її без помилок і подайте його у складі уточнюючої декларації платника єдиного податку четвертої групи.

Документи на ОЗ відсутні

Причиною лишків ОЗ є також випадок, коли активи є власністю підприємства, проте документи про надходження відсутні й ОЗ не облікували. Або коли неможливо підтвердити документально право власності на знайдені ОЗ. У цьому разі йдеться про безхазяйні речі — речі, що не мають власника або власник яких невідомий (ч. 1 ст. 335 Цивільного кодексу України; ЦК).

Рішення про взяття на облік

лишків ОЗ як безоплатно отриманих необоротних активів ухвалює керівник агропідприємства

Набути законне право власності на безхазяйні речі — процес тривалий. Тож на практиці керівництво воліє обирати інший варіан­т — визнавати лишки безоплатно отриманими активами. Рішення керівник обов’язково має закріпити в протоколі результатів інвентаризації та/або наказі про результати інвентаризації.

Якщо вирішили зарахувати надлишкові ОЗ як безоплатно отримані, оберіть найоптимальніший варіант бухзаписів, що позитивно вплинуть на розрахунок сільгоспчастки. Адже нормативка пропонує кілька варіантів, як облікувати безоплатні ОЗ.

Додатковий капітал

Якщо не матимете жодних документальних доказів придбання ОЗ, за результатами інвентаризації оприбуткуйте актив за справедливою вартістю та одночасно збільште додатковий капітал: Д-т 10 — К-т 424.

Щоб поставити на облік лишки, складіть акт приймання-передачі ОЗ і відкрийте інвентарну картку обліку ОЗ.

З місяця, що настає після оприбуткування ОЗ:

  • нараховуйте щомісяця амортизацію за загальними правилами НП(С)БО 7 «Основні засоби»: Д-т 23, 91, 92 тощо — К-т 131;
  • визнавайте одночасно дохід за безоплатно отриманими активами в сумі, пропорційній до нарахованої амортизації: Д-т 424 — К-т 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів».

Законодавчі підстави, щоб застосувати цей варіант обліку, знаходимо в пункті 19 НП(С)БО 7, пункті 21 НП(С)БО 15 «Дохід» та Інструкції № 291.

Наведений варіант обліку, що не стосується рахунків обліку доходів, не зачепить жодним чином Розрахунок сільгоспчастки. Особливо у разі, якщо лишки аграрій виявить під час інвентаризації у грудні 2024-го.

Контролери можуть бути проти цього варіанту, адже Мінфін пропонує спецправила обліку інвентаризаційних різниць. Розглянемо їх далі. Хоча цей варіант є актуальним у разі набуття права власності на безхазяйні речі.

Доходи майбутніх періодів

Надлишковий об’єкт ОЗ за справедливою вартістю зарахуйте на баланс й одночасно збільште доходи майбутніх періодів: Д-т 10 — К-т 69 «Доходи майбутніх періодів». Далі — за логікою:

  • амортизуйте щомісяця знайдені ОЗ: Д-т 23, 91, 92 тощо — К-т 131;
  • визнавайте одночасно дохід у сумі, пропорційній до нарахованої амортизації: Д-т 69 — К-т 746 «Інші доходи».

Найкомфортніший варіант обліку лишків —

у складі доходів майбутніх періодів

Цей варіант записів приписує виконувати пункт 4 розділу ІV Положення № 879. Хоча наразі у поясненні до рахунку 69 в Інструкції № 291 відсутня пряма кореспонденція рахунків: Д-т 10 — К-т 69.

Наведений варіант є комфортним для аграрія — спрощенця четвертої групи. Адже записи відповідають інвентаризаційному законодавству, а також це уберігає сільгоспчастку аграрія.

Не зайвим буде цей варіант обліку надлишків закріпити в наказі про облікову політику агропідприємства.

Інші доходи

Оприбуткуйте невраховані ОЗ за справедливою вартістю на баланс і зарахуйте до інших доходів: Д-т 10 — К-т 746. З місяця, що настає після зарахування активів, амортизуйте в загальному порядку. Ці записи пропонує виконати пункт 21 додатка до Методрекомендацій № 561. Звертав увагу на ці записи свого часу й Мінфін у Листі № 3776**.

** Лист Мінфіну «Щодо відображення у бухгалтерському обліку результатів інвентаризації основних засобів» від 22.02.2010 № 31-34000-20-7/3776.

Однак ці записи не відповідають указівкам Положення № 879, яке, вважаємо, має пріоритет. Методрекомендації № 561 мають рекомендаційний характер і не є нормативно-правовим актом системи нацстандартів.

Облік лишків у складі інших доходів

зменшить сільгоспчастку

Водночас не виключаємо, що цей варіант сподобається податківцям, адже є найбільш фіскальним. Сума доходу ввійде до рядка 2 «Загальна сума доходу сільськогосподарського товаровиробника». Тобто наведені доходи зменшать сільгоспчастку.

Отже, зважте всі обставини, за яких виявили надлишки ОЗ, й ухваліть обґрунтоване рішення щодо методики їх обліку, щоб зберегти право бути в складі єдинників четвертої групи у 2025 році.

Інвентаризуємо орендовані та передані в оренду ОЗ
№ 23, 2024
Головбух пояснює: чим загрожує вимога встановити платіжний термінал із 1 січня 2025 року