МПЗ для спрощенців четвертої групи: зважте на позицію ДПС
Тримайте добірку актуальних запитань — відповідей на підставі нещодавніх роз’яснень контролерів, яка допоможе аграріям — платникам єдиного податку четвертої групи коректно розрахувати МПЗ. Можливо, знайдете відповідь саме на ваше запитання
У листопаді та грудні 2024 року в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій (ІПК) зареєстрували для єдинників четвертої групи кілька ІПК, в яких контролери відповіли на запитання щодо мінімального податкового зобов’язання (МПЗ).
Розглянемо, чи враховувати у складі МПЗ 20% на оплату оренди, чи включати суми сплачених ПДФО та військового збору (ВЗ) до загальної суми сплачених платником податків, зборів, платежів під час розрахунку МПЗ, а також як обчислити МПЗ під час приєднання підприємства.
20% на оплату оренди в орендаря
Платник єдиного податку четвертої групи (Господарство-1) має в користуванні на правах оренди земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Їх орендує в юридичної особи — фермерського господарства (Господарство-2). Договір оренди зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. В 2024 році Господарство-1 сплатило Господарству-2 орендну плату за земельні ділянки в сумі 64 тис. грн.
Чи може Господарство-1 включити до загальної суми сплачених платником податків, зборів, платежів під час розрахунку МПЗ за 2024 рік до декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2025 рік 20% витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцем яких є Господарство-2?
Для розрахунку МПЗ орендар може врахувати 20% витрат від розміру нарахованої і сплаченої орендної плати згідно з умовами договору оренди за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юрособи та/або які перебувають у державній чи комунальній власності, в зменшення загального МПЗ за 2024 рік у межах нарахованих сум виплат, відображених у регістрах бухгалтерського обліку, оподаткованих і відображених у звітності за правилами, що встановлені для орендної плати (ІПК ДПС від 06.11.2024 № 5150/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК).
20% на оплату оренди в суборендаря
Селищна рада передала земельну ділянку комунальної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду фізичній особі з правом передачі в суборенду.
Фізична особа (орендар) передала цю земельну ділянку в суборенду юридичній особі (Господарство). Із лютого 2022 року Господарство включає площу земельної ділянки до декларації платника єдиного податку четвертої групи та щомісяця виплачує фізичній особі плату за суборенду земельної ділянки. Договір суборенди зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Чи може Господарство включити згідно з пунктом 297-1.5 Податкового кодексу України (ПК) 20% витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи та/або які перебувають у державній чи комунальній власності, в розрахунок загального МПЗ за 2023 рік і в наступні періоди суборенди цієї земельної ділянки?
Коли визначаєте МПЗ, 20% витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки включайтедо суми сплачених податків, зборів, платежів і витрат на оренду земельних ділянок. Умова — орендодавцями цих земельних ділянок є юридичні особи та/або земельні ділянки перебувають у державній чи комунальній власності.
Оскільки Господарство орендує земельну ділянку у фізичної особи на підставі договору суборенди, то воно не може включати 20% витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки до суми сплачених податків, зборів, платежів і витрат на оренду земельних ділянок під час визначення МПЗ.
До суми сплачених податків, зборів, платежів і витрат на оренду земельних ділянок під час визначення МПЗ включають ПДФО та ВЗ із доходів фізичних осіб за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок сільськогосподарського призначення (ІПК ДПС від 11.11.2024 № 5189/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК).
ПДФО та ВЗ за 2024 рік, що сплачені в цьому самому році
Чи може Господарство включити до загальної суми сплачених платником податків, зборів, платежів під час розрахунку МПЗ за 2024 рік суми ПДФО та ВЗ, які сплачені в 2024-му з доходу члена Господарства, пропорційно до його трудової участі в діяльності Господарства?
Щоб розрахувати МПЗ, Господарство може враховувати суми ПДФО та ВЗ з доходів фізичних осіб, які перебувають у трудових або цивільно-правових відносинах із платником податку (ІПК ДПС від 25.11.2024 № 5416/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК).
ПДФО та ВЗ за 2023 рік, що сплачені у 2024-му
Чи має право Товариство врахувати у зменшення загального МПЗ за 2024 рік суми нарахованих у грудні 2023-го податкових зобов’язань (ПДФО, ВЗ), сплачених у січні 2024 року?
У розрахунок загального МПЗ суми ПДФО та ВЗ враховуйте у періоді, в якому їх фактично сплатили. Умова — ці кошти не є надміру або помилково сплаченими.
Якщо суми ПДФО та ВЗ із доходів орендодавця за 2023 рік фактично сплатили в 2024-му, то ці суми враховуйте, коли визначатимете МПЗ за 2024 рік (ІПК ДПС від 16.12.2024 № 5723/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК).
МПЗ під час приєднання підприємства
Товариство-1 є виробником сільськогосподарської продукції і платником єдиного податку четвертої групи. 08.08.2024 завершили процедуру реорганізації Товариства-2, що також є платником єдиного податку четвертої групи, й приєднали його до Товариства-1.
Яке підприємство — Товариство-1 чи Товариство-2 — має скласти в 2025 році розрахунок загального МПЗ за 2024-й щодо сільськогосподарських угідь, якими користувалося Товариство-2 до 31.07.2024 — моменту, коли підписали Передавальний акт?
Чи має Товариство-2 подавати Додаток 3 із розрахунком МПЗ щодо сільськогосподарських угідь, якими воно користувалося до припинення, окремо за період січень — червень 2024 року, тобто до 31.07.2024 — моменту (місяця), коли підписали Передавальний акт?
Чи має Товариство-1, як правонаступник Товариства-2, розраховувати та декларувати МПЗ щодо сільськогосподарських угідь, якими користувалося в 2024-му Товариство-2 (до моменту, коли підписали Передавальний акт), у Додатку 3 за 2024 рік у складі декларації на 2025 рік?
Права та обов’язки від орендарів за договорами оренди земельних ділянок (паїв) переходять до Товариства-1 (правонаступника) в процесі реорганізації після державної реєстрації припинення Товариства-2.
У суб’єктів господарювання, які в 2024-му подавали декларації, у зв’язку з самостійною відмовою від статусу платника єдиного податку четвертої групи (припинення шляхом приєднання) на 2024 рік виникає обов’язок задекларувати МПЗ за 2024 рік.
З огляду на особливості декларування єдиного податку четвертої групи щодо подання декларації на поточний рік, в якому визначається податкове зобов’язання з єдиного податку на поточний рік, а Додаток 3 (з розрахунком МПЗ) подається за попередній рік відносно поточного, то платники, які самостійно відмовилися від статусу, можуть задекларувати МПЗ. Тобто можуть подати уточнюючий Додаток 3 до декларації на 2024 рік.
МПЗ щодо цих земельних ділянок (паїв) визначають для товариств, які приєднуються за період із 1 січня календарного року до початку місяця, в якому проводять державну реєстрацію припинення зазначених товариств і правонаступник набуває прав та обов’язків за договорами оренди.
Для Товариства-1 (правонаступника) МПЗ за 2024 рік щодо земельних ділянок (паїв) визначають у складі декларації за 2025 рік. Рахувати слід починати з місяця, в якому він набув прав та обов’язків користування цими земельними ділянками (ІПК ДПС від 09.12.2024 № 5615/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК).