Вісім коментарів податківців щодо зберігання пального
- Хто може не отримувати ліцензію
- Як вносити плату за ліцензії, що видали до 01.01.2025
- Чи припинять ліцензію, якщо не подали заяву про сплату чергового платежу
- Як дізнатися, що дію ліцензії припинили
Ліцензування зберігання пального — одна з важливих вимог для сільгосппідприємств, які використовують у своїй діяльності пальне. ДПС регулярно надає роз’яснення щодо особливостей цієї діяльності. До вашої уваги найсвіжіші роз’яснення податківців.

Коли ліцензія на зберігання пального не обов’язкова?
Суб’єкти господарювання мають зберігати пальне за наявності ліцензії на зберігання пального або на зберігання пального винятково для потреб власного споживання. Ці ліцензії отримують на кожне місце зберігання пального.
Без ліцензії можете зберігати пальне винятково для власних потреб у споживчій тарі місткістю до 60 л.
Також на період воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення на кожному об’єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, маєте право зберігати пальне для електрогенератора обсягом:
- до 2000 л — без отримання дозвільних документів — документів дозвільного характеру, ліцензії на зберігання пального, результатів надання інших адміністративних послуг;
- понад 2000 л — на підставі декларації про провадження господарської діяльності зі зберігання пального. Цю декларацію безоплатно подайте до територіального органу ДПС (п. 24 розд. ХІІІ Закону № 3817; ЗІР, категорія 113.04).

В які строки та в якому розмірі необхідно сплатити черговий платіж за ліцензію, що отримали до 01.01.2025?
Із 1 січня 2025 року розмір річної плати за ліцензії на:
- зберігання пального — 0,15 розміру мінімальної заробітної плати (МЗП) на 1 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюєте платіж (у 2025 році — 1200 грн);
- зберігання пального винятково для потреб власного споживання — 0,1 розміру МЗП на 1 січня звітного (податкового) року (у 2025 році — 800 грн).
Ліцензії, що видали до 1 січня 2025 року, вважають чинними до закінчення строку, на який їх видали, або до дня припинення їхньої дії у порядку, визначеному Законом № 3817 (п. 3 розд. ХІІІ Закону № 3817).
Сплатити чергову річну плату за надану ліцензію маєте до початку кожного наступного річного періоду (ст. 54 Закону № 3817).
Отже, з 1 січня 2025 року черговий платіж за ліцензію, що отримали до цієї дати, сплачуйте щороку, до початку кожного наступного річного періоду, в розмірах, визначених статтею 53 Закону № 3817 (ЗІР, категорія 113.04).

До якого органу контролю подавати заяву про отримання ліцензії — за місцем реєстрації підприємства чи за місцем зберігання пального?
Заяву подавайте до:
- територіального органу ДПС за місцем зберігання пального — щоб отримати ліцензію на зберігання пального;
- центрального органу ДПС — якщо отримуєте ліцензію на зберігання пального винятково для потреб власного споживання в автоматичному режимі (ЗІР, категорія 113.04).

Чи можна подати заяву про отримання ліцензії через е-кабінет?
Так.
Заяву про отримання ліцензії можете подати через меню «Листування з ДПС» е-кабінету. Надішліть листа, що містить заяву разом із складеним документом, який підтверджує економічне обґрунтування подання заяви (ЗІР, категорія 113.04). Цим документом може бути лист довільної форми з описом діяльності підприємства та необхідності отримати ліцензію.

Чи можуть припинити дію ліцензії за неподання до ДПС повідомлення про сплату чергового платежу, якщо оплату внесли вчасно?
Так.
Дію ліцензії можуть припинити, зокрема, за несплату чергового платежу за ліцензію (ч. 2 ст. 46 Закону № 3817).
Сплатити чергову річну плату за надану ліцензію необхідно до початку кожного наступного річного періоду. Після цього подайте до відповідного органу ліцензування заяву про внесення чергового платежу за ліцензію в паперовій або електронній формі (ч. 1 ст. 54 та ч. 7 ст. 72 Закону № 3817).
Неподання заяви про внесення чергового платежу за ліцензію до органу контролю є підставою припинити дію ліцензії, у т. ч. якщо оплату провели вчасно (ЗІР, категорія 113.04).
Заяву про внесення чергового платежу за ліцензію можете подати через меню «Листування з ДПС» е-кабінету. Заяву надішліть листом із складеним документом, що підтверджує економічне обґрунтування подання цієї заяви (ЗІР, категорія 113.04).

До якого бюджету зараховують плату за ліцензію — за місцезнаходженням юрособи / місцем проживання ФОПа чи за місцем зберігання пального?
Плату за ліцензії на зберігання пального та зберігання пального винятково для потреб власного споживання зараховують до місцевих бюджетів за місцем зберігання пального (ч. 6 ст. 53 Закону № 3817; ЗІР, категорія 113.04).

Як дізнатися ліцензіату про те, що орган ліцензування ухвалив рішення про припинення дії ліцензії?
ДПС ухвалює рішення про припинення дії ліцензії (далі — рішення):
1) протягом 10 робочих днів із дня, що настає за днем отримання органом контролю відповідних документів, у т. ч. рішення суду, та/або виявлення даних/відомостей, що є підставою для припинення дії ліцензії;
2) якщо дію ліцензії припиняють за:
- результатами перевірки ДПС — не раніше ніж на 11 робочий день за днем, коли суб’єкту господарювання надіслали акт перевірки;
- заявою суб’єкта господарювання — не пізніше ніж на 20 робочий день із дня, що настає за днем, коли отримали цю заяву (ч. 4 ст. 46 Закону № 3817).
Рішення набирає чинності на другий робочий день за днем, коли відповідне рішення надіслали платнику податків.
Якщо платник оскаржив рішення в адміністративному або судовому порядку та отримав позитивну відповідь на свою користь, ліцензію вважають чинною з дати її припинення (ч. 5 ст. 46 Закону № 3817).
Орган ліцензування не пізніше ніж наступного робочого дня за днем, коли ухвалили рішення:
- вносить відомості про припинення дії ліцензії до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального;
- оприлюднює це рішення на своєму офіційному вебсайті;
- надсилає суб’єкту господарювання рішення в електронній формі через е-кабінет (ч. 6 ст. 46 Закону № 3817).
Дата припинення дії ліцензії — це день набрання чинності рішенням (ч. 10 ст. 46 Закону № 3817).
Отже, ліцензію вважатимуть припиненою на другий робочий день із дня, коли податківці надіслали відповідне рішення підприємству (ЗІР, категорія 113.04).

Де в е-кабінеті переглянути повідомлення про необхідність внести черговий платіж за ліцензію, повідомлення щодо дати, з якої припинять дію ліцензії, витяг про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру місць зберігання?
Якщо треба, підприємство може звернутися до органу ДПС із заявою про надання витягу з Єдиного реєстру місць зберігання (далі — Єдиний реєстр) у паперовій або електронній формі (ст. 39 Закону № 3817).
Витяг із Єдиного реєстру отримаєте в електронній формі протягом одного робочого дня із дня, коли податківці отримають відповідну заяву.
Орган ліцензування автоматично формує та надсилає суб’єкту господарювання в електронній формі через е-кабінет повідомлення про:
- необхідність внести черговий платіж за ліцензію — за 90, 75, 60, 45, 30 та 15 днів до строку сплати чергового платежу за відповідну ліцензію;
- дату, з якої припинять дію ліцензії, якщо за неї не внесуть чергового платежу, — за дев’ять днів до строку сплати чергового платежу за відповідну ліцензію (ст. 54 Закону № 3817).
Повідомлення про необхідність внести черговий платіж за ліцензію, повідомлення щодо дати, з якої припинять дію ліцензії, якщо за неї не внесуть чергового платежу, витяг про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру можете переглянути у вкладці «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи» в е-кабінеті (ЗІР, категорія 113.04).
