6
Березень 2025року
організація діяльності
державна допомога

Компенсація за придбану сільгосптехніку: як отримати, облікувати та оподаткувати

20.01.2025 Мінекономіки розширило Перелік вітчизняної сільгосптехніки, 25% вартості якої компенсує держава через уповноважені банки. Підкажемо, куди подавати заявку, яких умов дотримати, як облікувати та оподаткувати цю компенсацію

Олена Сердюк , провідний експерт із податкового обліку Експертус Головбух, канд. екон. наук, доцент, Київ

Мінагрополітики повідомило, що аграрії мають змогу придбати сільськогосподарську техніку, 25% вартості (без ПДВ) якої компенсує держава. До оновленого Переліку № 8677 увійшло 11 848 одиниць техніки від 138 українських підприємств.

Компенсація 25% вартості сільгосптехніки — це одна з програм «Зроб­лено в Україні», ініційована Президентом України, яку реалізує Мін­економіки.

До оновленого в 2025 році списку додали понад 100 нових най­менувань, серед яких:

  • обладнання для кормовиробництва;
  • машини для очищення та сортування зерна;
  • системи для транспортування;
  • посівна техніка;
  • навантажувальне обладнання;
  • системи зрошення.

Це продукція українських виробників із Полтавщини, Кіровоградщини, Тернопільщини, Одещини, яку тепер включили до програми підтримки.

Щоб скористатися програмою:

  • оберіть техніку чи обладнання з Переліку № 8677;
  • придбайте її у визначеного постачальника;
  • подайте заявку до уповноваженого банку та отримайте компенсацію.

На сьогодні маємо перелік із 33 уповноважених банків.

Нагадаємо, що програму компенсації відновили в 2024 році Пос­тановою № 275*. Її раніше вже реалізовували в Україні протягом 2017—2021 років на підставі Порядку № 130, але призупинили з початком війни.

* Постанова КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27 травня 2013 р. № 369 і від 1 березня 2017 р. № 130» від 08.03.2024 № 275.

Це — навігатор статтею

Оберіть розділ, що цікавить


Хто та скільки може отримати
Як подати заявку
Коли отримаєте кошти
Яких умов дотримувати надалі
Як розрахувати суму компенсації
Як облікувати
Як оподаткувати

Хто та скільки може отримати

Умови, щоб отримати компенсацію, регламентує Порядок № 130.

Отримати бюджетні кошти можуть юридичні особи та ФОПи, основною діяльністю яких є постачання сільськогосподарських товарів, які вони виробили на власних або орендованих основних засобах. Однак є умова — питома вага вартості цих сільськогосподарських товарів має становити не менше ніж 75% вартості всіх товарів, що пос­тавили такі юридичні та фізичні особи протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно. А в новоутворених сільськогосподарських товаровиробників, які провадять господарську діяльність менше ніж 12 календарних місяців, — за результатами кожного окремого звітного періоду.

Бюджетні кошти спрямовують на забезпечення сільськогосподарських товаровиробників вітчизняною технікою та обладнанням для агропромислового комплексу шляхом часткової компенсації вартості техніки та обладнання, що закупили у підприємств вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу та/або їх дилерів і включили до затвердженого Переліку № 8677.

Часткову компенсацію надають сільськогосподарським товаровиробникам на безповоротній основі за придбані техніку та обладнання, вартість яких зазначили в актах приймання-передачі та інших документах, що підтверджують оплату через уповноважений банк, у розмірі 25% вартості (без урахування ПДВ).

Частковій компенсації підлягають техніка та обладнання, які на момент оплати їх придбання через уповноважений банк були включені до Переліку № 8677.

Отримати часткову компенсацію мають право сільськогосподарські товаровиробники:

  • стосовно яких не порушили справу про банкрутство та/або яких не визнали банкрутами, та/або які не перебувають на стадії ліквідації;
  • які не мають на перше число місяця, в якому ухвалюватимуть рішення щодо здійснення компенсації, прострочену більше ніж на шість місяців заборгованість з платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС;
  • до яких не застосовують спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).
У 2025 році можете отримати від держави відшкодування 25% вартості техніки — без ПДВ, але не більше ніж 80 млн грн за рік.

Протягом бюджетного періоду один сільськогосподарський товаровиробник може отримати державну підтримку в сумі не більше ніж 10 тис. розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року (п. 15 Порядку № 130). У 2025 році — 80 млн грн.

Як подати заявку

Щоб отримати часткову компенсацію, сільськогосподарські товаровиробники подають до уповноваженого банку, через який оплатили техніку та обладнання, заявки, до яких додають підтвердні документи щодо їх придбання. А саме:

  • копію платіжного доручення або іншого платіжного документа, що підтверджує оплату;
  • акт приймання-передачі техніки та обладнання;
  • свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та/або машини (якщо техніка підлягає обов’язковій державній або ві­дом­чій реєстрації).

Заявки та додані до неї підтвердні документи для отримання часткової компенсації вартості техніки та обладнання, що придбані:

  • до 1 грудня поточного бюджетного періоду, — подають до 5 грудня поточного року;
  • із 1 грудня поточного бюджетного періоду, — подають до 1 квітня наступного бюджетного періоду.

Уповноважені банки приймають заявки як у відділеннях, так і дистанційно.

Щоб отримати компенсацію, перевірте, чи є ця техніка в Переліку № 8677, оплатіть її через уповноважений банк і подайте до нього заявку на компенсацію.

Уповноважені банки формують перелік сільськогосподарських товаровиробників, які придбали техніку та обладнання, і щомісяця до 10 числа подають його до Мінекономіки.

Коли отримаєте кошти

Мінекономіки на підставі поданих уповноваженими банками переліків отримувачів затверджує щомісяця до 25 числа (у грудні — до 20 числа) розподіл коштів для надання часткової компенсації між уповноваженими банками в межах затверджених бюджетних асигнувань.

Уповноважені банки протягом трьох робочих днів із дати отримання бюджетних коштів від Мінекономіки перераховують їх на поточні рахунки сільськогосподарських товаровиробників.

Яких умов дотримувати надалі

Техніку та обладнання, які придбали з частковою компенсацією вартості, протягом трьох років не можна відчужувати та необхідно використовувати за призначенням. Виняток — коли техніку та обладнання уповноважені банки прийняли у заставу й відчужують у разі невиконання позичальником зобов’язань за кредитним договором.

Не продавайте техніку протягом трьох років і використовуйте її за призначенням — інакше кошти доведеться повернути державі.

У разі відчуження техніки та обладнання протягом трьох років, у т. ч. внаслідок невиконання зобов’язань за кредитним договором:

  • сільськогосподарський товаровиробник протягом місяця повертає отримані бюджетні кошти на рахунок уповноваженого банку, з якого перераховували часткову компенсацію. Уповноважений банк протягом п’яти робочих днів повертає зазначені кошти на рахунок Мінекономіки;
  • часткову компенсацію не надають протягом трьох наступних бюджетних періодів.

Якщо органи, уповноважені здійснювати контроль за використанням бюджетних коштів, встановлять факт незаконного отримання часткової компенсації:

  • сільськогосподарські товаровиробники протягом місяця з дати встановлення факту незаконного отримання повертають кошти у повному обсязі на рахунок уповноваженого банку. Уповноважений банк повертає протягом п’яти робочих днів зазначені кошти на рахунок Мінекономіки;
  • часткову компенсацію не нададуть протягом трьох наступних бюджетних періодів.

Як розрахувати суму компенсації

Часткову компенсацію надають у розмірі 25% вартості (без урахування ПДВ) придбаної техніки та обладнання (п. 13 Порядку № 130). Максимальна сума за рік за цим видом державної підтримки становить 80 млн грн. Як рахують компенсацію, розглянемо на Прикладі 1.

Приклад 1. Розрахунок часткової компенсації вартості сільгосптехніки
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

У березні 2025 року агропідприємство придбало в ПП «Виробничо-конструкторське об’єднання «МААНС» жниварку МААNS-СONTOUR F750, що належить до Переліку № 8677. Вартість жниварки — 1 340 000 грн, у т. ч. ПДВ — 233 333,33 грн. Протягом 2025 року підприємство вже отримало від держави компенсацію за придбану вітчизняну сільгосптехніку в розмірі 200 000 грн. Яку суму компенсує держава цього разу?

Розрахункова сума компенсації:

(1 340 000 грн – 233 333,33 грн ) × 25% = 279 166,67 грн.

Загальна сума компенсації протягом 2025 року:

279 166,67 грн + 200 000 грн = 479 166,67 грн.

Оскільки 479 166,67 грн < 80 000 000 грн, то компенсація за жниварку становить розрахункову суму — 279 166,67 грн.

Як облікувати

У бухобліку часткову компенсацію сільгосптехніки відобразіть як цільове фінансування на субрахунку 482 «Кошти з бюджету та державних цільових фондів».

Цільове фінансування

відобразіть на субрахунку 482 

Цільове фінансування визнають доходом:

  • тоді, коли існує підтвердження того, що його отримають і підприємство виконає умови щодо такого фінансування (п. 16 НП(С)БО 15 «Дохід»);
  • протягом тих періодів, у яких зазнали витрат, пов’язаних із виконанням умов цільового фінансування (п. 17 НП(С)БО 15).

Є окрема умова, що цільове фінансування капітальних інвестицій визнають доходом протягом періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування пропорційно до суми нарахованої амортизації цих об’єктів (п. 18 НП(С)БО 15).

Отже, під час отримання коштів цільове фінансування спочатку відобразіть у складі доходів майбутніх періодів. Потім — визнавайте доходи звітного періоду протягом корисного використання відповідної сільгосптехніки пропорційно до суми нарахованої амортизації цих об’єктів. 

Розглянемо Приклад 2.

Приклад 2. Облік часткової компенсації вартості сільгосптехніки
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

На основі Прикладу 1 розберемо, як облікувати отриману компенсацію на прид­бану в березні 2025 року жниварку МААNS-СONTOUR F750, на яку встановили строк амортизації — п’ять років (60 місяців).

№ з/пЗміст господарської операціїБухгалтерський облікСума, грн
Д-тК-т
1Отримали жниварку1526311 166 666,67
2Відобразили право на податковий кредит з ПДВ6442631233 333,33
3Нарахували суму податкового кредиту з ПДВ на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної64126442233 333,33
4Оплатили рахунок продавця6313111 340 000,00
5Ввели в експлуатацію жниварку1041521 166 666,67
6Отримали на поточний рахунок часткову компенсацію вартості жниварки від держави311377279 166,67
7Визнали цільове фінансування в сумі отриманої компенсації377482279 166,67
8Визнали одночасно з цільовим фінансуванням доходи майбутніх періодів48269279 166,67
9Нарахували амортизацію жниварки за травень:
(1 166 666,67 грн ÷ 60 міс.)
9113118 611,11
10Визнали дохід від отриманої компенсації пропорційно до нарахованої амортизації:
(18 611,11 грн × 25%) або
(279 166,67 грн ÷ 60 міс.)
697454652,78

Як оподаткувати

єдиним податком третьої групи

До складу доходу єдиноподатника третьої групи не включають суми коштів цільового призначення, що надійшли з бюджетів або державних цільових фондів, у т. ч. в межах державних або місцевих програм (абз. 4 п. 292.11 Податкового кодексу України; ПК). Тому отриману часткову компенсацію вартості придбаної сільськогосподарської техніки не включайте до доходу платника єдиного податку третьої групи. Це підтверджують і податківці в ІПК від 22.02.2018 № 724/6/99-99-12-02-03-15/ІПК.

єдиним податком четвертої групи

Об’єктом оподаткування для єдиноподатника четвертої групи є площа відповідних земельних ділянок, а не сума отриманих доходів (п. 292-1.1 ПК). Тому сума отриманої компенсації не впливає на оподаткування єдиним податком четвертої групи.

Щодо того, як впливають отримані доходи на сільгоспчастку, то визнані від цільового фінансування доходи на субрахунку 745 збільшують загальну суму доходу сільгосптоваровиробника. Тож їх слід відображати в рядку 2 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва.

Вважаємо, що ці самі доходи мають зменшити загальну суму доходу. Їх слід відображати в рядку 3.1 Розрахунку. Проте, враховуючи позицію ДПС, за якою до цього рядка може потрапити лише держпідтримка згідно зі статтею 16-1 Закону № 1877, радимо отримати ІПК від ДПС.

ПДВ

Коли сільгоспвиробник отримує державні кошти як часткове відшкодування вартості сільськогосподарської техніки та обладнання, об’єкт оподаткування ПДВ не виникає. Тому такі кошти не включайте до бази оподаткування ПДВ (лист ДПС від 06.07.2020 № 2705/6/99-00-05-05-02-06/ІПК).

податком на прибуток

ПК не передбачає різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суму такого відшкодування. Ці операції відоб­ражайте, коли формуватимете фінансовий результат до оподаткування та, відповідно, об’єкт оподаткування податком на прибуток за правилами бух­обліку (лист ДПС від 06.07.2020 № 2705/6/99-00-05-05-02-06/ІПК). У бухобліку матимете доходи від отриманих коштів і витрати від амортизації техніки.

Як подати Додаток 4ДФ до Податкового розрахунку
№ 6, 2025
Середня зарплата для критичності та інші зміни в порядку бронювання із 5 березня