8
Квітень 2025року
податки
ПДВ

Як виправити помилки в ПН-РЕЗ

Це добірка свіжих роз’яснень податківців про порядок виправлення помилок у податкових накладних, що платники ПДВ складають на операції вивезення товарів, на які поширюється режим експортного забезпечення. Із неї дізнаєтеся, в яких випадках можете виправити помилку за допомогою розрахунку коригування, а коли доведеться сформувати нову податкову накладну

Ганна Чернишова , провідний експерт з податкового обліку Експертус Головбух, Київ

За операціями вивезення окремих видів товарів, на які поширюється дія режиму експортного забезпечення (РЕЗ), платники ПДВ складають податкові накладні (ПН-РЕЗ) за спеціальними правилами. Зокрема, в ПН-РЕЗ можна зазначити лише один товар, одиницю виміру записати лише в кілограмах. Скласти і зареєструвати ПН-РЕЗ потрібно до початку митного оформлення товару (пп. 97.1 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України; ПК).

Помилку в ПН-РЕЗ не можна відкоригувати за допомогою звичайного розрахунку коригування (РК). Для ПН-РЕЗ передбачені спеціальні РК-РЕЗ, що їх складають на конкретних етапах операції:

  • через зміну кількісних або вартісних показників — винятково до початку оформлення митної декларації (МД), яка засвідчує факт вивезення товарів за межі митної території України (РК-501);
  • щоб привести показники ПН-РЕЗ у відповідність до показників МД без зміни ставки оподаткування — коли завершили вивезення товарів за межі митної території України в митному режимі експорту і подали всі необхідні додаткові МД для митного оформлення (РК-502);
  • у зв’язку з приведенням до 0% ставки ПДВ 20% або 14% — після того як завершили розрахунки за відповідною операцією експорту товарів і за умови, що в такому РК відкоригували винятково ставку податку і нараховану суму ПДВ (РК-503) (пп. 97.4 підрозд. 2 розд. ХХ ПК).

Пропонуємо ознайомитися зі свіжими роз’ясненнями податківців, присвяченими виправленню помилок у ПН-РЕЗ.

Неправильно зазначили дату і номер договору

На думку податківців, таку помилку виправити не можна. Адже на жодному з можливих трьох етапів коригування ПН-РЕЗ не дозволено змінювати дані графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:». Ця інформація в РК-РЕЗ має відповідати даним, що їх зазначили у графі ПН-РЕЗ, яку коригуєте. Виняток — інформація про дату і номер МД, оскільки таку інформацію зазначають не в ПН-РЕЗ, а у відповідному РК до неї після завершення митного оформлення.

Внаслідок того що зареєстрували ПН-РЕЗ із помилкою в даті та/або номері договору (контракту), ознаці форвардного контракту, митні органи можуть відмовити в декларуванні товарів. Єдиний вихід у такому разі — перш ніж подасте МД для митного оформлення товарів, складіть і зареєструйте нову ПН-РЕЗ із правильними показниками (ЗІР, категорія 101.29).

Коли з дати реєстрації помилкової ПН-РЕЗ сплине 30 календарних днів і не буде оформлена МД на товари, що в ній зазначені, її реєстрацію скасують (пп. 97.2 підрозд. 2 розд. ХХ ПК). Реєстраційну суму в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) при цьому мають поновити.

Зазначили неправильний код ставки ПДВ

Податківці пояснюють, що ПН-РЕЗ, яку склали і зареєстрували зі ставкою ПДВ 14% або 20% замість 0%, за допомогою РК виправити не вдасться (ЗІР, категорія 101.29).

Маєте скласти нову ПН-РЕЗ зі ставкою 0%. При цьому в другій частині порядкового номера нової ПН-РЕЗ запишіть код 7 (п. 6 Порядку № 1307).

Експорт окремих видів товарів, якщо експортуєте їх вперше за останніх 12 календарних місяців, оподаткуйте ПДВ за ставкою 14% або 20%.

Так само чиніть, якщо не виконали критерію з підпункту «а» підпункту 97.2 підрозділу 2 розділу ХХ ПК, але застосували в ПН-РЕЗ ставку 0%. А саме, складіть нову ПН-РЕЗ, у якій зазначте ставку ПДВ, визначену в ПК для постачання товарів у РЕЗ на митній території України, — 14% або 20%, але вже без коду 7 у другій частині порядкового номера.

Реєстрацію в ЄРПН ПН-РЕЗ із помилковою ставкою ПДВ скасують автоматично, коли сплине 30 календарних днів із дати її реєстрації. Про скасування реєстрації ПН-РЕЗ в ЄРПН отримаєте квитанцію з відповідним повідомленням.

Не відобразили позначку у графі 3.2.2

Коли вивозите за межі митної території України в митному режимі експорту окремі види товарів, що є власною сільськогосподарською продукцією, у графі 3.2.2 ПН-РЕЗ проставте позначку «×» (пп. 2 п. 15 Порядку № 1307).

Власною сільськогосподарською продукцією є та, що підпадає під визначення груп 1—24 УКТ ЗЕД, якщо її вирощує, відгодовує, виловлює, збирає, виготовляє, виробляє, переробляє безпосередньо виробник цієї продукції — власник, орендар або користувач на інших умовах (у т. ч. емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, або на давальницьких умовах (пп. 14.1.33-1 ПК).

Якщо «загубили» позначку «×» у графі 3.2.2 ПН-РЕЗ, складіть РК, в якому:

  • у першому рядку зі знаком «–» зазначте показники рядка ПН-РЕЗ, у якому у графі 3.2.2 немає позначки «×»;
  • другому рядку зі знаком «+» — ті самі показники та у графі 3.2.2 проставте позначку «×».

Податківці підкреслюють, що в такому РК слід зазначити код причини коригування — 501 (ЗІР, категорія 101.29).

Неправильно зазначили отримувача

Якщо неправильно заповнили реквізит «Отримувач», щоб виправити помилку, можете скласти і зареєструвати в ЄРПН РК до такої ПН-РЕЗ (ЗІР, категорія 101.29). Податківці не конкретизували, який код причини коригування слід проставити в такому РК. Ймовірно, йдеться про РК-501, як і тоді, коли не проставили позначку «×» у графі 3.2.2 ПН-РЕЗ.

У полі «Отримувач» такого РК зазначте правильні дані.

ПН-РЕЗ склали безпідставно

Якщо безпідставно склали ПН-РЕЗ і зареєстрували в ЄРПН, не можна ані відкликати її, ані скласти до неї РК. Доведеться чекати, допоки її реєстрацію в ЄРПН скасують, тобто коли сплине 30 календарних днів із дати її реєстрації в ЄРПН (ЗІР, категорія 101.29).

Зазначили код УКТ ЗЕД 4 знаками, а митники наполягають на 10

Із точки зору податкового законодавства це не помилка. Адже код товару згідно з УКТ ЗЕД маєте право зазначити в ПН не повністю, але не менше ніж 4 перші цифри відповідного коду (пп. «і» п. 201.1 ПК). Виняток — постачання підакцизних товарів і товарів, ввезених на митну територію України.

Водночас у загальному випадку, коли товар поміщують у митний режим експорту, у графі 33 МД зазначають код УКТ ЗЕД на рівні 10 знаків. На рівні перших 4 знаків код УКТ ЗЕД можете записати в періодичній МД, тільки якщо до товарної позиції УКТ ЗЕД не входять товари, на які встановлене вивізне мито, і така кількість знаків дає змогу перевірити, чи дотримав платник вимог законодавства щодо заходів нетарифного регулювання. Митний орган відмовить у митному оформленні товарів за періодичною, спрощеною МД або звичайною МД, якщо, зокрема, відомості щодо коду товару згідно з УКТ ЗЕД не відповідають відомостям, зазначеним у ПН, яку внесли до відповідної МД (п. 9-35 розд. ХХІ Митного кодексу України).

Коли реєстрацію ПН-РЕЗ скасують,

реєстраційна сума в ЄРПН поновиться

Тож податківці пояснюють: щоб коди УКТ ЗЕД у ПН-РЕЗ відповідали вимогам Держмитслужби, доведеться скласти і зареєструвати в ЄРПН нову ПН-РЕЗ, у якій записати коди УКТ ЗЕД на рівні 10 знаків (ЗІР, категорія 101.29).

Утім, якщо все-таки замитнили товар за МД, в якій код УКТ ЗЕД записаний на рівні 10 знаків, а в ПН-РЕЗ на нього — на рівні 4, можете уточнити код УКТ ЗЕД у графі 3.1 ПН-РЕЗ до 10-значного числа. Для цього складіть РК-502, у якому:

  • у першому рядку зі знаком «–» зазначте показники ПН-РЕЗ із 4-значним кодом УКТ ЗЕД;
  • другому — зі знаком «+» у графі 4.1 проставте повний код товару згідно з УКТ ЗЕД, тобто на рівні 10 знаків.

Як привести дані ПН-РЕЗ у відповідність до МД щодо коду УКТ ЗЕД, податківці роз’яснили в Листі № 162.

Календар-шпалери для робочого стола на травень
№ 8, 2025
Гайд із заповнення ЄСВ-додатка членами ФГ за 2024 рік