17
Вересень 2022року
готівкові розрахунки
каса

П’ять готових рішень касових задач для аграрія

Сільгосппідприємство майже не щодня стикається з готівкою. Важливо розуміти, як її правильно оприбуткувати, якою сумою мають обмежуватися денні розрахунки, які документи видавати покупцям, аби не наразитися на штрафи. Сьогодні до вашої уваги розв’язання практичних ситуацій, за допомогою яких розберемо тонкощі застосування касових ордерів і РРО на практиці

Тетяна Нижник , керівник видавничої групи «Головбух-Держзакупівлі»

Продавці продукції власного виробництва мають вибір — обмежитися касовими ордерами або працювати з РРО.

1. Денний ліміт розрахунків

Дано. Підприємство продає пшеницю власного виробництва за готівку. Яку максимальну суму в день можна оприбуткувати від клієнта?

Рішення. Коли розраховуєтеся «живими» грошима, пам’ятайте про обмеження, встановлені Нацбанком. Так, суб’єкти господарювання мають право розраховуватися готівкою протягом одного дня за одним або декількома платіжними документами:

Готівкові розрахунки / розрахунки готівкою — платежі готівкою суб’єктів господарювання і фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов’язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.

Пп. 5 п. 3 Положення № 148

Кількість суб’єктів господарювання та фізосіб, з якими розраховуєтеся готівкою, протягом дня не обмежена. Головне, щоб розрахунок з кожним контрагентом окремо не перетнув дозволеної межі.

Готівкові обмеження поширюються не лише на продаж товарів/послуг за готівку — лімітовані майже всі види платежів.
Та не обійшлося без винятків.
Готівкові обмеження не стосуються:
- розрахунків субʼєктів господарювання з бюджетами та державними цільовими фондами;
- добровільних пожертвувань і благодійної допомоги;
- використання готівки, виданої на відрядження;
- виплат, повʼязаних із оплатою праці;
- використання готівкових коштів з фонду оперативно-розшукових (негласних слідчих) дій (п. 8 Положення № 148).

Бажаєте прийняти платіж на більшу суму? Розбийте його на кілька днів або відправте покупця до банку, щоб уніс готівку на ваш поточний рахунок.

Відповідь. Коли продаєте пшеницю фізособам, то в день приймайте від кожної з них не більше ніж 50 тис. грн. Якщо ж пшеницю купляє за готівку представник юрособи, обмежте денні розрахунки сумою 10 тис. грн із кожним контрагентом.

2. Використання прибуткових касових ордерів

Дано. Підприємство продає пшеницю власного виробництва за готівку. Чи можна використовувати прибуткові касові ордери (ПКО)?

Рішення. Товаровиробник має право продавати продукцію власного виробництва через касу підприємства. Умова — він не є підприємством торгівлі та громадського харчування і не продає:

  • технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту;
  • лікарські засоби та вироби медичного призначення (п. 1 ст. 9 Закону про РРО).

Важливо! На послуги ця норма не поширюється.

У цьому випадку розрахунки оформлюють через ПКО. Видайте квитанцію до ПКО платникові. Ставте наскрізну нумерацію протягом року. Зазначте особу, від якої приймаєте готівку. Наприкінці дня всі виписані касові ордери запишіть до касової книги продавця продукції власного виробництва. Усі аркуші касової книги пронумеруйте, прошнуруйте, а кількість аркушів засвідчте підписами керівника та головбуха.

Також є можливість вести касову книгу в електронному вигляді.

Відповідь. Якщо продаєте пшеницю власного виробництва через касу та не маєте торговельних точок, то можете оформлювати ПКО та видавати покупцям квитанції до них.

3. Застосування РРО

Дано. Підприємство продає пшеницю власного виробництва за готівку. За власним бажанням або через наявність точок продажу вирішили встановити РРО. Які операції через нього проводити та як зареєструвати?

Рішення. Суб’єкти господарювання, які провадять розрахункові операції у готівковій та картковій формі під час продажу товарів і надання послуг, мають використовувати РРО, переведені у фіскальний режим роботи та зареєстровані у ДПС (п. 1 ст. 3 Закону про РРО).

Розрахункова операція — приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток тощо за місцем реалізації товарів/послуг, видача готівки за повернутий покупцем товар/ненадану послугу, а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару/послуги банком покупця або, у разі повернення товару/відмови від послуги, оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Ст. 2 Закону про РРО

Якщо виробник сільгосппродукції має торговельну точку, він автоматично втрачає можливість працювати без РРО. Бо у цьому випадку не виконується головна умова РРО-звільнення: продукцію власного виробництва треба продавати через касу та з ПКО (п. 1 ст. 9 Закону про РРО). Крім того, РРО можна встановити й за власним бажанням — це не заборонено. Оберіть між класичним і програмним РРО.

Аби зареєструвати касовий апарат, подайте заяву за формою № 1-РРО (п. 4 гл. 2 розд. ІІ Порядку реєстрації РРО). Коли отримаєте реєстраційне посвідчення, запрограмуйте товари та беріться до продажу (п. 11 ст. 3 Закону про РРО).

Щоб зареєструвати програмний РРО, складіть заяву за формою № 1-ПРРО (п. 3 розд. ІІ Порядку реєстрації ПРРО). Якщо підстав для відмови не буде, то програмний РРО зареєструють — йому присвоять фіскальний номер. Дата реєстрації програмного РРО — дата формування його фіскального номера.

Зареєструйте книгу обліку розрахункових операцій (КОРО) для класичних РРО. Її заповнюйте, коли касовий апарат зламався або відсутня електроенергія. Крім того, від її ведення можна відмовитися, але у разі форс-мажору доведеться припинити роботу.

КОРО для програмних РРО не застосовують.

Відповідь. Установіть РРО, якщо маєте точки продажу або за власним бажанням. Обов’язково зареєструйте РРО у податковій та отримайте фіскальний номер. Під час провадження розрахункових операцій використовуйте РРО.

4. Розрахункові документи

Дано. Підприємство продає пшеницю власного виробництва за готівку. Який документ має отримати покупець?

Рішення. Усе залежить від того, як сільгоспвиробник оформлює готівкові розрахунки.

Якщо використовуєте винятково ПКО, то виписуйте його за формою № КО-1 із додатка 2 до Положення № 148. Документ заповнює касир або інша відповідальна особа у будь-який спосіб, що забезпечує належне збереження записів (п. 32 Положення № 148). ПКО оформте в одному примірнику, а квитанцію видайте покупцеві — це його розрахунковий документ.

Коли ж працюєте з РРО, то покупці отримають фіскальний касовий чек/електронний фіскальний касовий чек. Простежте, щоб у них були необхідні реквізити з пункту 2 розділу ІІ Положення № 13.

Якщо видали фіскальний касовий чек, то додатково оформлювати ПКО не потрібно. Інакше задвоїте суму по касі.

Відповідь. Покупець, який сплатив за товар готівкою, отримає лише один розрахунковий документ — квитанцію до ПКО або фіскальний чек. Додатково, якщо він розрахується карткою, маєте видати квитанцію платіжного термінала.

5. Штрафні санкції

Дано. Підприємство продає пшеницю власного виробництва за готівку. Які штрафні санкції можуть застосувати за РРО-порушення?

Рішення. Аграрії, які перейшли на роботу з РРО, мають зважати на статтю 17 Закону про РРО. Найсуттєвіший штраф:

  • за перше порушення — 100% вартості проданих із порушеннями товарів;
  • за кожне наступне порушення — 150% за кожен факт відхилення від правил.

Штрафні санкції застосовують, якщо під час перевірки встановлять факт:

  • проведення розрахункових операцій із використанням РРО або програмних РРО на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг);
  • непроведення розрахункових операцій через РРО або програмний РРО з фіскальним режимом роботи;
  • невидачі в паперовому вигляді та/або електронній формі відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції (п. 1 ст. 17 Закону про РРО).
Тимчасово, на період до припинення/скасування воєнного стану, санкції за порушення вимог Закону про РРО не застосовують. Виняток —санкції за порушення порядку здійснення розрахункових операцій під час продажу підакцизних товарів. Звільнення стосується всіх суб’єктів господарювання — юросіб і ФОПів, діє на всій території України без прив’язки до бойових дій.

Відповідь. Протягом дії воєнного стану РРО-штрафи за продаж пшениці власного виробництва з порушеннями не застосовують. Однак не факт, що не буде санкцій заднім числом. Тож пильнуйте та працюйте без помилок.

  1. 1. Денний ліміт розрахунків
  2. 2. Використання прибуткових касових ордерів
  3. 3. Застосування РРО
  4. 4. Розрахункові документи
  5. 5. Штрафні санкції
Державні гранти для бізнесу: як облікувати й оподаткувати
№ 17, 2022
Інформуємо нового працівника про умови трудового договору: зразок повідомлення