Як отримати держпідтримку через ДАР
Із 1 вересня аграрії мають змогу податися на дві програми держпідтримки через Державний аграрний реєстр. Прочитайте статтю, щоб знати, хто та скільки коштів може отримати, а також як це зробити
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції», визначає Порядок № 918. Цей Порядок діє з 23.08.2022.
Із 1 вересня до 15 листопада 2022 року аграрії можуть через особистий е-кабінет подати до Державного аграрного реєстру (далі — ДАР) заявки за напрямами:
- бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення (1 гектар) для провадження сільськогосподарської діяльності (далі — виплата на гектар землі);
- спеціальна бюджетна дотація за утримання великої рогатої худоби (корів) усіх напрямів продуктивності (далі — дотація за утримання корів).
Можна скористатися одноразово одним із наведених напрямів.
Хто може отримати кошти | Як зареєструватися в ДАРі |
Як обмежили коло отримувачів | Що робити після реєстрації |
Хто отримає кошти, якщо землю передали в оренду | Коли отримаєте кошти |
Яку суму зможете отримати |
Хто може отримати кошти
Отримати бюджетні кошти можуть фермерські господарства та інші виробники сільськогосподарської продукції (далі — отримувачі).
Отримувач повинен мати:
- у власності та/або користуванні від 1 до 120 га земель сільськогосподарського призначення
або
- у власності від 3 до 100 голів великої рогатої худоби (корів), ідентифікованих і зареєстрованих відповідно до законодавства (п. 4 Порядку № 918).
Як обмежили коло отримувачів
Подати заявку можуть лише громадяни України та юридичні особи, засновниками яких є винятково фізичні особи — громадяни України:
- стосовно яких не застосовують судові процедури банкрутства (неплатоспроможності) та/або які не перебувають на стадії ліквідації;
- які не притягалися до кримінальної відповідальності та/або не мають незняту чи непогашену судимість, та/або не перебувають у розшуку;
- до яких не застосовували спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції);
- які станом на дату подання заявки зареєстровані, але фактично не перебувають та не провадять свою господарську діяльність на тимчасово окупованій території України (АР Крим і м. Севастополь) або на територіях, які включені до переліку громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Мінреінтеграції;
- які не мають заборгованості перед бюджетом;
- які не провадять господарську діяльність на території рф і рб;
- керівники та/або бенефіціарні власники яких не включені до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення (п. 6 Порядку № 918).
Отримати держпідтримку
може як юрособа, так і фізособа-селянин
Хто отримає кошти, якщо землю передали в оренду
Якщо земельну ділянку, що перебуває у власності/оренді отримувача, він передав у користування іншій особі на підставі договору оренди чи суборенди, право на отримання виплати на гектар землі має лише орендар/суборендар (п. 4 Порядку № 918).
Яку суму зможете отримати
Держава надає:
- виплату на гектар землі — у розмірі 3100 грн на 1 га, але не більше ніж 372 тис. грн для одного отримувача;
- дотацію за утримання корів — на кожну корову, яка перебуває у власності отримувача, ідентифікована та зареєстрована відповідно до законодавства станом на дату подання заявки, — у розмірі 5300 грн на одну корову, але не більше ніж 530 тис. грн для одного отримувача (п. 7 Порядку № 918).
Сума бюджетних коштів, що надають протягом одного бюджетного періоду отримувачам і пов’язаним із ними особам у розумінні підпункту 14.1.159 Податкового кодексу України за наведеними напрямами, не може перевищувати 10 тис. розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року (п. 9 Порядку № 918). Отже, максимальна сума для всіх пов’язаних осіб — 65 млн грн.
Як зареєструватися в ДАРі
Для реєстрації у ДАРі вам знадобляться: мобільний телефон, електронна пошта, кваліфікований електронний підпис (або BankID, якщо реєструється фізособа).
Зробіть такі кроки:
1. На сайті dar.gov.ua натисніть «Зареєструватися».
2. Пройдіть реєстрацію через кваліфікований електронний підпис або BankID:
а) реєстрація через КЕП:
- завантажте файл ключа;
- введіть пароль ключа;
б) реєстрація через BankID:
- натисніть BankID;
- оберіть банк, яким користуєтеся;
- пройдіть аутентифікацію через сайт банку.
3. Введіть свою електронну пошту та номер телефону.
4. Вам надійдуть п’ятизначні коди на пошту та телефон — введіть їх у відповідні віконця.
5. Надайте згоду доступу до персональних даних.
6. Натисніть «Зареєструватися». Готово!
Що робити після реєстрації
Увійдіть до е-кабінету та перевірте дані про вас:
1. На сайті dar.gov.ua натисніть «Увійти до кабінету».
2. Пройдіть аутентифікацію за допомогою кваліфікованого електронного підпису або BankID (винятково для фізосіб).
3. Після першого входу до Реєстру відкриється розділ Діяльність та активність. Вкажіть ваші напрями діяльності.
4. Завантажте статут, якщо ви реєструєтеся як юрособа.
5. У розділі «Персональні дані» додайте:
- паспортні дані;
- дату народження;
- стать;
- основну електронну адресу;
- номер телефону;
- адресу для листування.
6. Перевірте ваші земельні ділянки, інформацію про які автоматично завантажують із Державного реєстру речових прав і Державного земельного кадастру. Для цього перейдіть у розділ «Земельні ділянки».
7. Перевірте кількість ваших тварин, інформацію про яких автоматично підвантажують із Єдиного державного реєстру тварин. Для цього перейдіть у розділ Тварини.
Заявку не зареєструють,
якщо бюджетні кошти використані повністю
8. Якщо дані про ваші земельні ділянки або тварин є некоректними, зверніться до адміністраторів реєстрів у встановленому законом порядку з вимогою виправити дані. Після оновлення даних у реєстрах, інформація в ДАРі оновиться автоматично.
Щоб отримати виплату на гектар землі, отримувач разом із заявкою програмними засобами ДАРу має внести відомості про площі посівів сільськогосподарських культур і насаджень плодово-ягідних культур, хмелю і винограду (п. 7 Порядку № 918).
Коли отримаєте кошти
Укрдержфонд перевірить подані заявки, сформує переліки отримувачів бюджетних коштів з урахуванням черговості подання заявок і подасть їх до Мінагрополітики до 10 числа місяця, що настає за звітним.
Мінагрополітики протягом 10 робочих днів затвердить пропорційний розподіл бюджетних коштів за кожним отримувачем у межах бюджетних асигнувань і спрямує їх протягом п’яти робочих днів з дати затвердження до Укрдержфонду.
Укрдержфонд за допомогою ДАРу повідомить отримувача про погодження або відмову у погодженні поданої заявки. У разі погодження укладе з отримувачем договір про надання бюджетних коштів і протягом п’яти робочих днів з дати отримання коштів від Мінагрополітики перерахує їх на поточний рахунок отримувача.