19
Жовтень 2022року
галузі
рослинництво

Обліковуємо вирощування сидератів

Агропідприємство засіяло сидератами земельні ділянки під паром. Наступного року на них планує вирощувати сільгосппродукцію. Підкажемо, як обліковувати витрати на вирощування сидератів

Олександр Швець , експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Полтава

Сидерати ще називають зеленими добривами. Це рослини, якими засівають тимчасово вільні земельні ділянки, які знаходяться під паром. Наступного року сидерати заорюють у ґрунт, на якому висівають сільгоспкультуру.

Як відобразити в обліку витрати на вирощування

Сидерування — це своєрідний перший етап технологічного цик­лу вирощування сільгосппродукції. Тому витрати на сидерування належать до виробничої собівартості сільгосппродукції, яку вирощуватимуть на відповідних земельних ділянках.

Отже, ці витрати списуйте на рахунок 23 «Виробництво».

Як обліковувати на дату балансу

Прямої однозначної відповіді на це питання нормативні документи з бухгалтерського обліку не містять. Можемо міркувати так.

Сидерати — це рослини, які використовуватимуться як добрива. Тобто вони принесуть економічні вигоди саме в такий спосіб. Отже, сидерати можна класифікувати як біологічний актив.

Біологічний актив — це жива тварина або рослина, яка в процесі біологічних перетворень здатна давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи.

П. 4 НП(С)БО 30 «Біологічні активи»

На дату балансу біологічні активи відображають:

  • за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на продаж,

або

  • як незавершене виробництво — якщо справедливу вартість достовірно визначити неможливо (п. 10, 11 НП(С)БО 30).

Отже, на дату балансу сидерати необхідно відобразити в бухобліку та фінзвітності, застосовуючи першу чи другу оцінку. Яку оцінку обрали, зазначте в обліковій політиці.

за справедливою вартістю

Обравши справедливу вартість, витрати на сидерування облікуйте за такою вартістю проведенням: Д-т 211 «Поточні біологічні активи рослинництва, які оцінені за справедливою вартістю» К-т 23. Різницю між собівартістю та справедливою вартістю спишіть проведенням:

  • Д-т 23 К-т 710 «Дохід від первісного визнання та від зміни вартості активів, які обліковуються за справедливою вартістю»

або

  • Д-т 940 «Витрати від первісного визнання та від зміни вартості активів, які обліковуються за справедливою вартістю» К-т 23.

Оформте цю господарську операцію Актом на оприбуткування поточних біологічних активів рослинництва, оцінених за справедливою вартістю (форма № ПБАСГ-1).

Сидерати, відображені на субрахунку 211, відобразіть у балансі:

Доходи (субрахунок 710) чи витрати (субрахунок 940) відобразіть у Звіті про фінансові результати у складі інших операційних доходів чи інших операційних витрат.

Витрати на вирощування сидератів, які понесли після дати балансу, також відобразіть на рахунку 23. На дату чергового балансу різницю між оцінками таких витрат на поточну та попередню дати балансу відобразіть проведенням: Д-т 211 К-т 23. Отже, на субрахунку 211 обліковуватиметься справедлива вартість, зменшена на очікувані витрати на місці продажу, визначена на дату такого чергового балансу. Причому якщо після наведеного вище запису на рахунку 23 залишиться різниця, спишіть її проведеннями:

  • Д-т 23 К-т 710

або

  • Д-т 940 К-т 23.

Чи оприбутковувати вирощені сидерати як сільгосппродукцію? Єдиної думки щодо цього питання немає. Можуть бути різні облікові варіанти.

За загальним правилом, оприбутковувати не потрібно, тому що понесені витрати на сидерування не мають самостійного значення. Вони є лише початковим етапом для вирощування сіль­госп­продукції на відповідних земельних ділянках. Отже, ці витрати — всього лише один із елементів витрат на вирощування сільгосппродукції на земельних ділянках, де вирощували сидерати. Тож усі подальші витрати на вирощування сільгосппродукції обліковуйте в такому самому порядку, як і сидерати. Тобто витрати спишіть на рахунок 23, а на дату балансу оприбуткуйте біологічний актив: Д-т 211 К-т 23. Водночас відобразіть різниці: Д-т 23 К-т 710 чи Д-т 940 К-т 23.

Перед збиранням сільгосппродукції, усю накопичену на субрахунку 211 суму спишіть на виробничу собівартість такої продукції: Д-т 23 К-т 211. Оформте цю операцію Актом на списання поточних біологічних активів рослинництва, оцінених за справедливою вартістю (на початок збирання врожаю) (форма № ПБАСГ-2).

Оприбуткуйте сільгосппродукцію проведенням: Д-т 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва» К-т 23.

у складі незавершеного виробництва

Обравши варіант оцінки на дату балансу у складі незавершеного виробництва, всі понесені витрати залиште на рахунку 23.

Витрати на вирощування сидератів у складі незавершеного виробництва відобразіть у балансі:

Усі наступні, понесені після дати балансу, витрати — як на сидерування, так і на вирощування сільгосппродукції — збільшують собівартість сільгосппродукції на рахунку 23. Оприбуткуйте сільгосппродукцію так: Д-т 27 К-т 23.

Як розподілити витрати

Якщо на полі вирощуватимете різні культури, витрати розподіліть між такими культурами пропорційно площі земельних ділянок, зайнятих цими культурами.

Розберемо Приклад.

Розподіл витрат на вирощування сидератів
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Поле площею 10 га засіяли сидератами. Загальна сума витрат на сидерування — 300 000 грн. Надалі на полі площею 7 га посадили картоплю, а на полі площею 3 га — помідори.

Витрати на сидерування спишіть на собівартість:

– картоплі — у розмірі 210 000 грн (300 000 ÷ 10 × 7);

– помідорів — у розмірі 90 000 грн (300 000 – 210 000).

Оформте такий розподіл бухгалтерською довідкою.

Якщо облік собівартості різних культур на рахунку 23 ведете на окремих аналітичних рахунках, то всі витрати на вирощування сидератів облікуйте на рахунку 23.Сидерати. На підставі бухгалтерської довідки спишіть їх на собівартість відповідної культури:

– Д-т 23.Картопля К-т 23.Сидерати — 210 000 грн;

– Д-т 23.Помідори К-т 23.Сидерати — 90 000 грн.

Якщо сидератами засіваєте поле, на якому вирощуватимете одну культуру, то всі витрати на сидерування спишіть на собівартість такої культури.

Головбух пояснює: новий порядок інформування про кінцевих бенефіціарів
№ 19, 2022
Сіємо озимі: первинка, облік та оподаткування