19
Жовтень 2022року
галузі
тваринництво

Організовуємо пасіку

Україна до початку воєнних дій входила до п’ятірки світових експортерів меду. Як організувати та зареєструвати пасіку, а також які нормативні вимоги врахувати бджолярам — розповість експерт

Олена Озерова , керівник експертної групи Експертус Головбух

Бджільництво розпочинається з пасіки. Щоб організувати роботу, узаконити майбутні бджолосім’ї, розраховувати на державні дотації і не мати проблем із реалізацією меду та супутньої продукції, розпочніть зі створення пасіки та організації її роботи.

Як зареєструвати

Правом займатися бджільництвом наділені як фізичні, так і юридичні особи. Щоб реалізувати своє право, юрособа організовує пасіку з бджолиних сімей, яка може мати підсобне приміщення, інвентар, обладнання та розміщується на земельній ділянці (ст. 12 Закону № 1492).

Перш ніж розпочати держреєстрацію пасіки, потурбуйтеся про земельну ділянку для її розташування.

Розмістити пасіку маєте право:

  • на земельних ділянках, що належать юрособі на праві власності/користування;
  • землях інших власників/користувачів за їх згодою;
  • землях лісового фонду безоплатно з урахуванням вимог Лісового кодексу України (ст. 15 Закону № 1492).

Як діяти, щоб зареєструвати пасіку, визначає Порядок реєстрації пасіки.

Порядок реєстрації пасіки в умовах воєнного часу не змінився.

Отримайте паспорт

на кожну пасіку

Реєструйте пасіку за місцезнаходженням юрособи у місцевих державних адміністраціях або в органах місцевого самоврядування. Подати заяву про реєстрацію зможете після того, як отримаєте ветеринарно-санітарний паспорт пасіки (далі — паспорт пасіки). Видає цей документ територіальний орган Держпродспоживслужби (п. 3 Порядку реєстрації пасіки).

Інспектор управління ветеринарної медицини вивчить результати лабораторних досліджень бджолиного підмору (тіла померлих медоносних бджіл) і проведе фактичне обстеження пасіки. На підставі акта обстеження власник отримає паспорт пасіки, що посвідчить факт її реєстрації і ветеринарно-санітарний стан.

Щоб зареєструвати пасіку,

подайте до органів місцевого самоврядування заяву та паспорт пасіки

Паспорту пасіки присвоять єдиний унікальний номер, за яким він потрапить до Реєстру паспортів пасік (п. 3 розд. ІІ Порядку видачі паспорта пасіки).

Заяву про реєстрацію пасіки подає власник особисто або уповноважена ним особа в день звернення. Форму заяви знайдете у додатку до Порядку реєстрації пасіки. Дані про реєстрацію внесуть до журналу обліку пасік. У журналі зазначають інформацію із заяви про реєстрацію пасіки, а також додатково про:

  • місце розташування пасіки із зазначенням даних щодо земельної ділянки — адреси або кадастрового номера;
  • кількість бджолиних сімей на дату реєстрації паспорта пасіки;
  • породу (популяції) бджолиних сімей (за наявності);
  • єдиний унікальний номер пасіки (п. 6 Порядку реєстрації пасіки).

Зареєструють пасіку протягом дня та без сплати адміністративного збору.

Як оформити перевезення (кочівлю)

Під час обробітку сільгоспкультур пестицидами, а також на період медозбору та запилення рослин пасіки підлягають перевезенню або кочівлі.

Перевезення пасіки проведіть за алгоритмом, наведеним у Пам’ятці.

Як організувати продаж меду

Вироблений пасікою мед є харчовим продуктом тваринного походження. Потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів підлягають державній реєстрації у територіальних органах Держ­продспоживслужби. Не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку роботи потужності подайте заяву про держреєстрацію потужності. У цій заяві зазначте:

  • найменування та ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань;
  • місцезнаходження, назву (опис) потужності та її адресу;
  • заплановані види діяльності;
  • перелік харчових продуктів, виробництво та/або обіг яких плануєте здійснювати;
  • вид оператора ринку за класифікацією суб’єктів господарювання згідно з Господарським кодексом України — суб’єкт мікро-, малого, середнього або великого підприємництва (ст. 25 Закону № 771).

Щоб законно реалізувати мед, потурбуйтеся про наявність супровідних документів. Склад документації визначає Лист-роз’яс­нення № 79051.

1 Лист-роз’яснення Держкомветмедицини від 15.09.2010 № 15-4-1-15/7905.

До супровідних документів належать:

  • ветеринарна довідка — для реалізації меду в межах адміністративного району;
  • ветеринарне свідоцтво — для продажу за межами району.

Щоб реалізувати мед і продукти бджільництва,

оформте на підставі паспорта пасіки супровідні документи

Супровідні документи на мед та продукти бджільництва складають на підставі оригіналу паспорта пасіки.

Щоб отримати супровідні ветдокументи на мед, що реалізуватимете на агропродовольчому ринку партією не більше ніж 500 кг або підприємству з переробки, гомогенізації, розфасовки меду, подайте до територіального підрозділу Держкомветмедицини:

  • заяву довільної форми;
  • оригінал паспорта пасіки та безпосередній огляд партії меду.
На агропродовольчих ринках до ветсанекспертизи допускають партії меду, які супроводжуються ветеринарними документами, в запломбованій тарі, що підтверджує огляд і відповідність меду даним супровідному документа. Реалізувати мед невідомого походження заборонено.

Підстава отримати ветеринарну довідку/свідоцтво на мед, розфасований в індивідуальну (споживчу) тару та маркований згідно з вимогами законодавства, а також такий, що направляється до кінцевого споживача, крім агропродовольчих ринків, — експертний висновок, який підтверджує проведення досліджень у акредитованій лабораторії.


Сіємо озимі: первинка, облік та оподаткування
№ 19, 2022
П’ять кроків, щоб перевезти пасіку