Як підготуватися до складання річної фінзвітності: шпаргалка для бухгалтера
Добігає кінця календарний рік. Тож час підбивати підсумки. На що звернути увагу бухгалтеру агропідприємства, а також які справи встигнути зробити протягом грудня, щоб показати у фінансовій звітності всі операції, підкаже експерт
На календарі грудень, а це означає, що, окрім обліку поточних операцій, треба починати готуватися до закриття фінансового року. Щоб ви нічого не проґавили у круговерті справ, «Головбух Агро» зібрав для вас добірку корисних порад.
Перевірте первинні документи
Первинний документ — це підстава відобразити госпоперацію в бухобліку та фінзвітності, а також заповнити показники податкової звітності (ч. 1 ст. 9 Закону про бухоблік; п. 44.1 Податкового кодексу України; ПК). Перевірте, чи вся первинка належно оформлена. За потреби внесіть правки або відновіть втрачені первинні документи.
Пам’ятайте: доходи/витрати показують в обліку/звітності у момент їх виникнення, незалежно від часу, коли надійшли гроші або ви їх сплатили (п. 8 НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»). Тож якщо розумієте, що не встигнете через війну отримати документи від контрагентів до дати затвердження фінзвітності:
СТАТТЯ ДО ТЕМИ
- проведіть операції за внутрішнім документом (актом) (п. 2.6 Положення № 88);
або
- розрахуйте забезпечення та перенесіть момент визнання витрат на період, коли отримаєте оригінал документа.
Вибраний варіант обліку закріпіть у наказі про облікову політику.
Виправте облікові помилки
Виявили помилки? Виправте їх до дати, коли керівник затвердить фінзвітність.
Помилки звітного року надають додаткову інформацію про показники, що існували на дату балансу. Тому відкоригуйте активи/зобов’язання — відсторнуйте та (або) зробіть додаткові записи в обліку звітного періоду (п. 16 НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»). Задокументуйте бухдовідкою. У фінзвітності-2022 наведіть уже правильну інформацію.
Помилки минулих років вплинуть на показники балансу станом на початок року. Якщо помилка викривила минулорічні доходи та/або витрати — відкоригуйте сальдо нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) на початок звітного року (п. 4 НП(С)БО 6). Фінзвіти за 2022 рік складіть із урахуванням виправлених помилок. Після того як внесли правки, заново заповніть фінансову звітність за минулі роки й надайте її зацікавленим користувачам.
Облікові помилки, що вплинули на фінрезультат до оподаткування платника-прибутківця вимагають відкоригувати показники декларацій за минулі періоди через уточнюючий розрахунок або додаток ВП поточної декларації.
ЗІР, підкатегорія 102.20.02
За потреби повторно оприлюдніть виправлену фінзвітність. У примітках до фінзвітів поточного року наведіть інформацію про виправлені статті фінзвітності минулих періодів (п. 20.2 НП(С)БО 6). Якщо не оприлюднюєте інформацію про виправлення помилок, зазначте про це у примітках до річної фінзвітності. Зважайте на поріг суттєвості. Його керівництво агропідприємства має прописати в наказі про облікову політику.
Протестуйте основні засоби на зміну корисності
Щоб достовірно оцінити та показати у фінзвітності основні засоби (ОЗ), протестуйте їх на знецінення станом на річну дату балансу (п. 5, 16 НП(С)БО 28 «Зменшення корисності активів»).
Залишкову вартість об’єкта (групи) ОЗ порівняйте із сумою його (її) очікуваного відшкодування. Якщо така сума:
- менша від залишкової вартості — визнайте втрати від зменшення корисності;
- перевищує залишкову вартість — покажіть вигоди (доходи) від відновлення корисності у межах раніше визнаних втрат.
Ознаки зменшення корисності знайдете в пункті 6 НП(С)БО 28. Аби визначити суму очікуваного відшкодування активу, порівняйте чисту вартість його реалізації (ЧВР) і теперішню вартість майбутніх чистих грошових надходжень. Найбільша з цих двох оцінок — це сума очікуваного відшкодування активу (п. 4 НП(С)БО 28). ЧВР — це справедлива вартість ОЗ за вирахуванням очікуваних витрат на його реалізацію (п. 4 НП(С)БО 28). У загальному випадку справедлива вартість об’єктів ОЗ — це ринкова вартість (додаток до НП(С)БО 19 «Об’єднання підприємств»). Законодавство не вимагає залучати професійних оцінювачів, щоб розрахувати ЧВР.
Вартість ОЗ зменште до рівня ліквідаційної вартості, припиніть розрахунок амортизації і продовжуйте обліковувати на балансі.
Як нагадує Мінфін, визнати втрати від зменшення корисності необоротних активів зобов’язані аграрії, які не мають доступу до активів, аби провести інвентаризацію та ухвалити рішення про їх списання. Це стосується майна аграріїв, які перебувають на тимчасово окупованих територіях або в районах проведення воєнних (бойових) дій.
Перевірте достовірність балансової вартості необоротних активів
Перевірте, чи суттєво відрізняється залишкова вартість об’єкта необоротних активів, який обліковуєте за первісною вартістю, від його справедливої вартості на дату балансу (п. 16 НП(С)БО 7). Якщо так — проведіть переоцінку.
Поріг суттєвості визначає облікова політика підприємства (п. 2.1 Методрекомендацій № 635).
Справедлива вартість — це сума, за якою можна продати актив або оплатити ним зобов’язання за звичайних умов на певну дату. Вид справедливої вартості для активів визначений у додатку до НП(С)БО 19.
Обчислити справедливу вартість
доручіть професійному оцінювачу
Якщо переглядаєте вартість об’єкта ОЗ, переоцініть усю групу, до якої входить об’єкт. Надалі переоцінювати активи доведеться регулярно, тобто на кожну дату балансу. Якщо справедлива вартість об’єкта виявилася:
- більшою за залишкову вартість — дооцініть;
- меншою — уцініть.
Рішення про переоцінку підкріпіть наказом керівника, а розрахунки — бухдовідкою або Актом переоцінки основних засобів, форма якого затверджена Наказом № 818.
Інвентаризаційна комісія виявила повністю зношені об’єкти ОЗ? Якщо вирішили їх дооцінити, зважте на останні зміни до НП(С)БО 7. Застосовуйте загальний підхід з пункту 17 НП(С)БО 7:
- встановіть для таких ОЗ ліквідаційну вартість;
- відкоригуйте суму накопиченого зносу, щоб залишкова вартість цього ОЗ стала рівною визначеній ліквідаційній вартості;
- дооцініть ОЗ за стандартними правилами пунктів 19—20 НП(С)БО 7, якщо нова залишкова вартість суттєво відрізняється від справедливої.
Якщо переоцінюєте ОЗ не вперше, маєте накопичене індивідуальне сальдо капіталу в дооцінках за кредитом субрахунку 411 «Дооцінка (уцінка) основних засобів». Протягом строку використання ОЗ сальдо змінюється в результаті наступних переоцінок або через його списання до нерозподіленого прибутку. Зверніться до наказу про облікову політику та перевірте, чи дотримали обраного варіанта списання сальдо капіталу в дооцінках та його періодичності — щомісяця, щокварталу чи щороку. Варіанти списання сальдо капіталу в дооцінках на нерозподілений прибуток визначає пункт 21 НП(С)БО 7.
Перегляньте строк корисного використання / ліквідаційну вартість / метод амортизації ОЗ
На кінець 2022 року перегляньте строк корисного використання, ліквідаційну вартість і метод амортизації ОЗ, якщо спостерігаєте зміну очікуваних економічних вигід від їх використання (п. 25, 28 НП(С)БО 7).
Зміна очікуваних економічних вигід відбувається, коли:
- поліпшили ОЗ;
- змінили метод амортизації;
- переоцінили ОЗ;
- змінили мету використання ОЗ, наприклад, через зростання / зниження інтенсивності використання.
Зазначені зміни допоможуть обґрунтувати результати інвентаризації. Розрахунки оформте бухдовідкою та внесіть до інвентарних карток обліку основних засобів.
Спишіть активи, знищені / втрачені через війну
Агропідприємства, які мали / мають місцезнаходження в районах проведення бойових дій, мають право списати з балансу знищене / зіпсоване, викрадене майно винятково на підставі даних інвентаризації у загальному порядку.
На думку чиновників Мінфіну, інвентаризацію проводять:
- станом на перше число наступного місяця після того, коли з’явилася можливість дістатися до активів, первинних документів і регістрів бухобліку;
- на дату, коли встановили факти викрадення (розкрадання), нестачі, знищення (псування) майна, якщо є така можливість.
Райони проведення воєнних (бойових) дій знайдете у Переліку № 75, редакцію якого постійно актуалізують.
Продисконтуйте довгострокові борги
Перевірте, чи оцінили довгострокову дебіторську заборгованість і довгострокові зобов’язання за теперішньою вартістю (п. 12 НП(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», п. 10 НП(С)БО 11 «Зобов’язання»). Зазирніть до наказу про облікову політику та згадайте, який саме показник обрали за ефективну ставку відсотка для дисконтування:
- середню ставку на кредитні / депозитні кошти;
- облікову ставку НБУ;
- річну облікову ставку рефінансування НБУ тощо.
СТАТТЯ ДО ТЕМИ
Перевірте, чи продисконтували довгострокові борги, що отримали / видали під ставку відсотка, істотно нижчу або вищу за ринкову. Виняток — участь у програмі «Доступні кредити 5—7—9%». Попри пільгові умови користування кредитними коштами, борги виникають у аграріїв насамперед за ставками на ринкових умовах. Тож дисконтувати таку заборгованість не потрібно.
Проконтролюйте правильність обліку валютних операцій
Якщо мали протягом звітного року взаємовідносини з нерезидентами, саме час перевірити:
- чи правильно розрахували доходи / витрати від курсових різниць;
- чи відповідає порядок їх розрахунку обліковій політиці підприємства;
- чи на правильному субрахунку додаткового капіталу обліковуєте курсові різниці за внесками нерезидентів до статутного капіталу українського агропідприємства.
Курсові різниці обчислюйте лише за монетарними статтями балансу (п. 8 НП(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів»). Немонетарні статті перерахуйте в балансі за курсом НБУ на дату їх виникнення (п. 7 НП(С)БО 21). Перевірте, чи правильно обчислили курсові різниці на дату госпоперації, як того вимагає наказ про облікову політику підприємства.
Курсові різниці обчислюйте
в межах госпоперації або за всією монетарною статтею балансу
Важливо! Не згортайте у фінзвітності доходи і витрати за курсовими різницями — це заборонено (п. 3 розд. ІV НП(С)БО 1).
Також не завадить перевірити, чи є довідки про резидентство іноземних контрагентів і як вони сплачували податки у країні їх реєстрації. Належно оформлені документи позбавлять обов’язку декларувати та сплачувати податок на репатріацію.
Облікуйте результати звірки з контрагентами та податковим органом
Проведіть звірки з контрагентами у межах річної інвентаризації, аби:
- виявити сумнівні та безнадійні борги;
- встановити, чи можливо списати їх з балансу.
Складіть і надішліть контрагентам акти звірки за даним первинних документів і зазначте суму кредиторської / дебіторської заборгованості агропідприємства та контрагента.
Акт звірки мають підписати обидві сторони. Якщо контрагент відмовляється або через воєнні дії не може підписати акт звірки, відповідальності за це не передбачено. Якщо до кінця року не усунули розбіжностей і неможливо з’ясувати їх причину (наприклад, контрагент не виходить на зв’язок), кожна сторона покаже розрахунки в сумах, які взяті на облік, і визнає їх узгодженими за замовчуванням.
Не поспішайте списувати прострочену заборгованість з балансу. Оскільки на період воєнного стану законодавець подовжив загальні та спеціальні строки позовної давності, визначені у статтях 257—259 Цивільного кодексу України (ЦК; п. 19 Прикінцевих та перехідних положень).
СТАТТЯ ДО ТЕМИ
Не поспішайте позбутися заборгованості за розрахунками з резидентами рф і рб. Найбезпечніший варіант для:
- дебіторки — визнати таку заборгованість сумнівною та створити резерв сумнівних боргів (РСБ);
- кредиторки — продовжувати облікувати на балансі або оформити заміну боржника у зобов’язанні.
Якщо створювали РСБ під будь-яку дебіторку, перегляньте, чи не потрібно відкоригувати його величину станом на початок нового фінансового року.
Щоб проконтролювати повноту та правильність нарахування і сплати податків / зборів, звіртеся з податківцями. Проведіть звірку, якщо через війну змінили своє місцезнаходження. Зробіть це через е-кабінет платника. Надішліть запит за формою F/J1300204 через меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини е-кабінету. Не пізніше ніж за 15 робочих днів отримаєте витяг з інформаційної системи органів ДПС за формою F/J1400204 (ЗІР, категорія 135.03).
Відкоригуйте відпускний резерв
Забезпечення на оплату відпусток відкоригуйте за даними річної інвентаризації станом на 31 грудня 2022 року (п. 17 НП(С)БО 11). Суму відпускного резерву донарахуйте додатковим записом або зменште методом «сторно» чи включіть різницю до іншого операційного доходу.
СТАТТІ ДО ТЕМИ
Перевірте, чи не маєте від’ємного сальдо на субрахунку 471 «Забезпечення виплат відпусток». Якщо так — виправте помилку. Адже за рахунок забезпечення відшкодовують лише ті витрати, для покриття яких його створювали.
Підготуйте вихідну інформацію, аби визначити коефіцієнт резервування для розрахунку відпускних на наступний рік.
Проведіть аудит субрахунків 6441/6442 та 6431/6432
Перевірте коректність записів за субрахунками обліку ПДВ у бухгалтерському та податковому обліку. Бухоблікові дані проаналізуйте:
- за стандартними звітами за субрахунками 6412 «Розрахунки за ПДВ», 643 «Податкові зобов’язання», 644 «Податковий кредит»;
- звітом «Аналіз субконто». Налаштуйте його за контрагентами/договорами. Перевірте, чи відповідають незакриті аванси сумам нарахованого ПДВ з авансів за субрахунками 6431 «Податкові зобов’язання» та 6441 «Податковий кредит».
Відповідність податкового та бухгалтерського обліку
у програмі автоматизації свідчить про коректність обліку ПДВ
Щоб проконтролювати дані податкового обліку ПДВ, сформуйте звіти:
- Перевірка суми зобов’язань по ПДВ та Перевірка суми вхідного ПДВ. Проаналізуйте інформацію за кожним товарно-платіжним документом контрагента та датою і сумою податкового документа;
- Очікуваний та підтверджений ПДВ продажів та Очікуваний та підтверджений ПДВ придбань. Вони покажуть базу оподаткування та суму ПДВ. Так зможете звірити відповідність очікуваного та підтвердженого ПДВ із податковими та обліковими параметрами.
Якщо очікуваний податковий кредит ніколи не зможете підтвердити податковими документами, наприклад, через ліквідацію постачальника або позбавлення його статусу платника ПДВ, спишіть ПДВ на витрати. Для цього складіть документ Коригування очікуваного та підтвердженого ПДВ.
Проведіть річний перерахунок ПДФО та ПДВ
Перерахуйте доходи, що нарахували працівникам у вигляді зарплати за 2022 рік, та суми наданої податкової соціальної пільги (ПСП). Таку вимогу містить підпункт 169.4.2 ПК. Повторно перевірте правильність обчислення ПДФО та ПСП окремо за кожен місяць без усереднення за рік.
Якщо протягом року проводили оподатковувані та не оподатковувані ПДВ операції, податковий кредит підлягає розподілу згідно з часткою використання товарів/послуг і необоротних активів в оподатковуваних операціях, що визначили за даними або минулого року, або першого місяця проведення неоподатковуваних операцій, якщо торік їх не було (п. 199.2, 199.3 ПК). Наприкінці року перерахуйте ПДВ-кредит виходячи з фактичного співвідношення таких операцій за 2022 рік (п. 199.4 ПК).
Визначте розмір підприємства та оберіть форму фінзвітності
Протестуйте відповідність агропідприємства критеріям частини 2 статті 2 Закону про бухоблік і визначте, до якої категорії суб’єктів господарювання за підсумками 2022 року його слід відносити — велике, середнє, мале чи мікропідприємство.
Для звітності за 2022 рік зважайте на показники двох минулих років. За наявності дворічної невідповідності орієнтуйтеся на показники фінзвітності за 2021 рік і змініть категорію підприємства.
СТАТТЯ ДО ТЕМИ
Залежно від категорії підприємства розпочинайте готувати фінзвітність — повну у складі форм №№ 1—6 або скорочену. З’ясуйте, чи зобов’язані оприлюднювати фінзвітність разом з аудиторським звітом.
Перегляньте облікову політику
Звітний 2022 рік багатий на події та зміни. Зміни, що вніс Мінфін до нацстандартів, — один із випадків, коли НП(С)БО 6 вимагає переглянути облікову політику. А саме:
- привести її норми у відповідність оновленим НП(С)БО;
- прибрати одноваріантні методи оцінки;
- навести лад у додатках до наказу про облікову політику.
Зміни оформте наказом про внесення змін до наказу про облікову політику підприємства. Ви можете зробити це двома способами:
- внести зміни до чинного наказу;
або
- викласти наказ у новій редакції, якщо зміни істотно впливають на його зміст (п. 3.4 Методрекомендацій № 635).
Сподіваємось, наші поради допоможуть вам без проблем підготуватися до річного звіту.