3
Лютий 2023року
податки
єдиний податок

Як сплачувати мінімальне податкове зобо­в’я­зання: роз’яснюють податківці

Першим роком, за який визначається мінімальне податкове зобов’язання, є 2022 рік. Стосується воно всіх юридичних і фізичних осіб, як ФОПів, так і громадян, якщо вони володіють чи користуються земельними ділянками, що належать до сільгоспугідь. Щоб успішно відзвітувати, ознайомтеся з добіркою відповідей податківців на поширені запитання ваших колег. Можливо, серед них ви знайдете відповідь і на своє запитання

Тарас Шарий , експерт з обліку та оподаткування, Київ
Наталія Дубчак , головний редактор журналу «Головбух Агро»

«Актуальні питання щодо мінімального податкового зобов’язання та четвертої групи єдиного податку» — такою була тема вебінару, який відбувся 7 лютого. Організатор цього заходу — Всеукраїнська аграрна рада.

Під час вебінару представники ДПС відповіли на понад 50 запитань, що стосувалися нововведень і змін у податковому законодавсті щодо мінімального податкового зобов’язання (МПЗ). Зокрема, роз’яснили особливості заповнення звітності, сплати МПЗ з ділянок, що перебувають на тимчасово окупованих територіях і де ведуться бойові дії, МПЗ у договорах суборенди тощо.

Розглянемо відповіді на 20 найгарячіших запитань учасників вебінару, на яких акцентували увагу податківці. Обирайте в навігаторі запитання, щоб перейти до потрібної інформації.

Це навігатор статтею

Оберіть запитання, що цікавить


Як звітувати, якщо платник змінив систему оподаткування

Сільгоспвиробник у 2021 році був платником податку на прибуток, а в лютому 2022-го сплатив цей податок. У 2022 році він був платником єдиного податку четвертої групи. Декларацію з прибутку за 2022 рік не подаватиме, а на 2023 рік не подаватиме декларацію платника єдиного податку. Чи можна включити оплату податку на прибуток повністю в МПЗ за 2022 рік? Як і за якою формою звітувати сільгоспвиробнику, якщо в 2023 році він знову перейде на загальну систему оподаткування, бо не виконує вимоги щодо 75%-вої сільгоспчастки?

Якщо в 2021 році сільгоспвиробник був платником податку на прибуток і фактично задекларовану суму цього податку заплатив у лютому 2022-го, слід врахувати норми пункту 297-1.5 Податкового кодексу України (ПК). А саме: до суми сплачених податків і зборів включають податок на прибуток у разі переходу в податковому (звітному) році на спрощену систему із загальної.

Отже, якщо перший крок для обрахунку МПЗ — 2022 рік і якщо сільгоспвиробник фактично в лютому 2022-го заплатив задекларований податок на прибуток, то цю суму сплаченого податку на прибуток він має право включити до розрахунку МПЗ за 2022 рік.

Щодо декларування (за якою формою та як бути), для «перехідників» є певні неузгодженості. А саме: декларації з єдиного податку четвертої групи подають на відповідний календарний рік, а для єдиного податку третьої групи та податку на прибуток звітність подають за результатами звітного періоду. Тобто за певний календарний звітний період. Тому у разі, якщо платник єдиного податку четвертої групи у 2023 році не планує набути статусу або підтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи, тобто з 01.01.2023 бути платником податку на прибуток або перейти на сплату єдиного податку третьої групи, а фактивно в 2022 році, де перший крок для обрахунку МПЗ, він був платником єдиного податку четвертої групи, то у такому разі спрацьовують норми пункту 50.4 ПК. А саме: платник місцевих податків (у зазначеному випадку — платник єдиного податку четвертої групи) має подати уточнюючу декларацію до 2022 року з додатком, у якому розрахується МПЗ за 2022 рік і задекларувати позитивне значення МПЗ у такій уточнюючій декларації.

Це означає, що якщо сільгоспвиробник у 2023 році знову стане платником податку на прибуток, то він подає цей додаток як уточнюючий до декларації з єдиного податку за 2022 рік.

У разі подання уточнюючої декларації штрафні санкції у такому разі не застосовуються, оскільки збільшується податкове зобовʼязання. Тобто спрацьовує норма пункту 50.4 ПК.

За який період подавати розрахунок МПЗ, якщо ФГ змінило групу єдиного податку

Фермерське господарство (ФГ) з 01.01.2023 перейшло з четвертої групи єдиного податку на третю. В якій дек­ларації і за який період подавати розрахунок МПЗ?

У цій ситуації спрацьовує той самий принцип, що й у поперед­ньому запитанні. Принцип звітування за третьою групою єдиного податку більш-менш аналогічний з податком на прибуток. Тобто звітністьподається за відповідний звітний період. А за четвертою групою подається декларація на 2022 звітний рік. Перший крок обрахунку МПЗ — 2022 рік, тому в 2023-му до декларації за 2022 рік слід подавати уточнюючий розрахунок і відображати у ньому лише позитивне значення МПЗ за 2022 рік.

Як розподілити в декларації 20% від орендної плати за землі

У договорі сільгосппідприємства зазначені декілька ділянок і загальна сума орендної плати. Облік воно веде за договором в цілому. Як йому розподілити в декларації 20% від орендної плати за землі юросіб / держави в розрізі кадастрових номерів?

Діяти слід за принципом розподілення сплати МПЗ між окремими територіальними громадами. Тобто робити все пропорційно. Так само і за наведеним договором. Якщо визначена загальна сума, але підприємство має, приміром, декілька площ земельних ділянок, то воно цю суму розподіляє пропорційно співвідношенню відповідної площі.

Окрім того, підприємство бере фактично сплачену суму орендної плати й рахуємо від неї 20%.

Чи включати сплачені цьогоріч суми до МПЗ за поточний рік

У січні 2023 року платник подав уточнюючу декларацію єдинника четвертої групи за 2022 рік, сплатив податок, штрафи та пеню. Чи може він включати суми, сплачені в січні поточного року, до МПЗ за 2022 рік або має врахувати цю суму вже в 2023 році?

Якщо в січні 2023 року платник подав уточнюючий розрахунок і в цьому самому році відбувається сплата суми податку, яка була занижена, то для розрахунку МПЗ 2023 року він може включити цю сплачену суму єдиного податку. При цьому сума має бути сплачена.

Отже, слід взяти сплачений податок і рахувати для МПЗ 2023 року.

Чи може підприємство, частина сільгоспугідь якого розташована на тимчасово окупованій території, не нараховувати та не сплачувати МПЗ

Сільгоспугіддя підприємства, основним видом діяльності якого є виробництво сільгосппродукції, розташовані в Херсонській області на тимчасово окупованій території. Із травня 2022 року підприємство взяло в оренду сільгоспугіддя в Закарпатській і Хмельницькій областях. За сільгоспугіддя, розташовані у Херсонській обл., підприємство звільнене від нарахування та сплати МПЗ. Чи розподіляти пропорційно суми сплачених податків під час розрахунку МПЗ за Хмельницькою та Закарпатською областями? Чи враховувати суми ПДФО та військового збору, сплачені з зарплати працівників, які перебувають у Херсонській обл.? Чи враховувати суми податків, що сплачені з січня по травень за взяті в оренду сільгоспугіддя?

На сьогодні податкова звернулася до Мінфіну, що формує податкову політику, з приводу того, чи використовувати органи конт­ролю під час адміністрування переліку територій, затвердженого Мінінтеграції. Оскільки наразі немає правових підстав застосовувати цей перелік до податкових правовідносин.

Зверніть увагу, що за Хмельницькою та Закарпатською областями нарахування МПЗ здійснюватимуться від фактичного оформлення цього правочину. Тобто від офіційної реєстрації договорів оренди. За січень — травень цього не відбуватиметься, а з травня йтиме обрахунок за фактичне використання цих земельних ділянок після оформлення правочинів.

Зауважте, що на сьогодні чинні норми ПК за всіма податками передбачають зарахування ПДФО та військового збору з будь-яких доходів фізосіб за однією умовою, що такі фізособи мають перебувати у трудових або цивільно-правових відносинах. Тобто з будь-яких видів доходів ПДФО та військовий збір зараховуються у зменшення МПЗ.

Хто нараховує та сплачує МПЗ під час суборенди землі — власник або користувач

Хто має сплачувати МПЗ під час суборенди землі?
Якщо:
• орендар і суборендар — платники єдиного податку четвертої групи;
 орендар — єдинник третьої групи, а суборендар — єдинник четвертої групи.

МПЗ визначається за земельні ділянки, віднесені до сільгосп­угідь, і тим суб’єктам господарювання, на кого офіційно оформлено цей правочин. У разі переходу права власності, права користування, в т. ч. на умовах оренди, суборенди, емфітевзису, від одного власника до іншого (п. 38-1.4 ПК), то за умови держреєстрації такого права виз­начається за певний період для попереднього власника, з моменту оформлення правочину вже для наступного власника. Тобто якщо договори оренди офіційно зареєстровані і якщо, наприклад, ситуація така, що у разі офіційної реєстрації таких договорів оренди вже станом на 01.01.2022 офіційно оформлений договір на суборендаря, то МПЗ за 2022 рік визначає суборендар незалежно від групи єдиного податку.

МПЗ нараховує

той, хто є фактичним користувачем відповідно до офіційно зареєстрованих договорів

У разі, якщо право користування (суборенди) змінилося протягом 2022 року, тобто перейшло від одного користувача до іншого та за умови держреєстрації такого правочину, МПЗ щодо такої земельної ділянки спочатку визначається і попереднім власником за період з 1 січня до початку місяця, в якому таку земельну ділянку передали в користування (суб­оренду), і новим користувачем починаючи з місяця, в якому він набув право користування (суборенди) на таку земельну ділянку.

Чи розраховується МПЗ, якщо землі тимчасової консервації за договором орендуватимуть один рік

Чи розраховується МПЗ підприємством, якщо договір користування (оренди) землями тимчасової консервації, укладений з селищною радою на один рік і не підлягає держреєстрації? Оскільки державні реєстратори відмовляються реєструвати договори, строк оренди за якими менше семи років.

Згідно з Земельним кодексом землями, що перебувають у тимчасовій консервації або взагалі у консервації, не може ніхто розпоряджатися. Оскільки консервація настає у тих випадках, коли земельна ділянка визнана такою, що не придатна для користування, за тим чи тим критерієм. Тобто землю у цьому разі взагалі не можна використовувати.

Отже, якщо земельна ділянка офіційно не є в оренді, то МПЗ за нею також не розраховуємо.

Хто розраховує МПЗ за землі, що перебувають у суборенді

ФГ обробляє землі, отримані в суборенду від юрособи — платника єдиного податку четвертої групи. У дек­ларацію єдинника четвертої групи саме орендар, а не суборендар, включає ці площі. Хто має розраховувати МПЗ, адже всі податки сплачував орендар, а суборендарю виставляв рахунок на компенсацію всіх податків?

МПЗ спрацьовує тоді, коли правочин офіційно оформлений. Тобто якщо договори суборенди офіційно оформлені, то суборендар має обраховувати МПЗ.

Чи можна 20% витрат від суми суборенди враховувати на зменшення МПЗ

Юрособа — платник єдиного податку четвертої групи (орендар) передав у суборенду земельну ділянку, що належить фізособі, платнику єдиного податку четвертої групи (суборендар). Чи має право суборендар зас­тосувати 20% витрат від суми суборенди?

До суми витрат на оренду земельних ділянок відносять 20% витрат на сплату орендної плати, орендодавцями яких є юрособи та/або які перебувають у державній і комунальній власності. Тобто суборендар фактично сплачує орендну плату орендарю, який також є юрособою, тому від суми сплаченої орендної плати він може застосувати 20% витрат від суми оренди для розрахунку МПЗ. При цьому між суборендарем та орендарем має бути офіційно укладений договір.

Кому нараховувати МПЗ — власникам або користувачам земельної ділянки

ФГ — платник єдиного податку четвертої групи використовує у своїй діяльності земельні ділянки членів цього господарства. Чи нараховувати МПЗ або податківці нарахують його власникам земельних ділянок?

Орендарям або користувачам земельної ділянки нараховується МПЗ тоді, коли передання таких земельних ділянок в оренду, суборенду, емфітевзис або інше користування здійснюється на підставі договорів, укладених і зареєстрованих відповідно до законодавства. Якщо цього не відбувається, орган конт­ролю нараховуватиме МПЗ фізособі-власнику.

Чи сплачує МПЗ за сад ФГ, яке не оформило землю

ФГ має сад, але поки не оформило землю. Чи сплачує воно МПЗ?

МПЗ розраховує та сплачує той суб’єкт господарювання, на якого оформлений цей правочин. Тобто фактично, якщо землі саду не оформлені, то тут принцип МПЗ не спрацьовує.

Як визначати МПЗ за земельними ділянками у разі злиття двох підприємств

У грудні 2022 року до юрособи — платника єдиного податку четвертої групи приєдналось ФГ. Як визначати МПЗ за всіма приєднаними земельними ділянками?

Якщо в грудні 2022 року злилися два підприємства, то підприємство-правонаступник має обрахувати МПЗ , розрахувати всі оформлені земельні ділянки відповідно для розрахунку й включити всі сплачені податки такими двома суб’єктами господарювання, які пройшли цю процедуру реорганізації у формі злиття або приєднання. Зауважте, що звітує правонаступник.

Хто розраховує МПЗ за землі, що використовують за договором про спільне вирощування

Хто розраховує МПЗ, коли ФГ (юрособа — платник єдиного податку четвертої групи) використовує землі згідно з договором про спільне вирощування з юрособо­ю — платником єдиного податку третьої групи, а також якщо ці землі були включені до декларації такого ФГ?

У Цивільному кодексі України виписані нюанси щодо договору про спільну діяльність. А саме: сторони — учасники договорів про спільну діяльність зобов’язуються спільно діяти без створення юрособи для досягнення певної мети, що не суперечить закону.

Спільна діяльність може здійснюватися на основі об’єднання вкладів учасників або без такого об’єднання. Внесене учасниками майно, яким вони володіли на праві власності, а також вироблена в результаті діяльності продукція та одержані від такої діяльності плоди/доходи є спільною частковою власністю учасників, якщо інше не встановлено договором простого товариства або законом.

МПЗ визначається за період починаючи з місяця, в якому суб’єкт господарювання набув право користування, в т. ч. на умовах оренди, суборенди, емфітевзису, за умови їх держреєстрації.

Отже, щоб відповісти на зазначене запитання, необхідно розуміти:

  • на яких правочинах перебувають ці земельні ділянки у платників єдиного податку третьої та четвертої груп;
  • які вимоги прописані в договорі про спільну діяльність.

Зверніть увагу! Якщо право користування набуте одним із суб’єктів господарювання за умови його державної реєстрації і в договорі про спільну діяльність не прописані які-небудь моменти про передачу майнових речових прав на всі ці об’єкти, то фактично власник чи оформлений користувач цих земельних ділянок має обрахувати МПЗ.

Чи нараховувати МПЗ новоствореному ФГ

У 2022 році створили ФГ. У листопаді цього ж року зареєстрували договори оренди. Жодного доходу поки не отримали й податки не сплачували. Чи нараховувати МПЗ за два місяці?

Якщо договори оренди зареєстровані в листопаді 2022 року, то за ці два місяці нараховуватиметься МПЗ. Тобто все, що фактично було сплачено за ці декілька місяців до бюджету, також йде на обрахунок МПЗ.

Чи включати до МПЗ 20% від чистої оренди або з урахуванням компенсації земельного податку

Підприємство перебуває на загальній системі оподаткування. Орендодавці сплачують земельний податок самостійно. Орендар відшкодовує витрати на сплату земельного податку шляхом збільшення орендної плати (так зазначено в договорах оренди). Чи впливає на зменшення МПЗ сума відшкодованого земельного податку? Чи включати до МПЗ 20% від оренди з усієї суми з урахуванням компенсації земельного податку?

Згідно з цим цивільним правочином у договорі прописана в цілому орендна плата, тобто фактично сплачена одним суб’єктом господарювання іншому (у зазначеному випадку — юрособі). Ця сума фактично йде для розрахунку 20% витрат для обрахунку МПЗ.

Якщо до орендної плати включена компенсація земельного податку, то до розрахунку МПЗ включають 20% від усієї суми оренди.

Чи втрачає єдинник четвертої групи свій статус, якщо в розрахунку МПЗ допущена помилка

Чи втратить платник єдиного податку четвертої групи свій статус, якщо в розрахунку МПЗ допущена помилка?

Про помилку в розрахунку МПЗ

дізнаєтеся після проведення камеральної перевірки

На сьогодні чинними нормами податкового законодавства, а саме главою 1 розділу 14 ПК, визначені основні критерії, яких має дотримувати сільгосптоваровиробник для набуття або підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи. Це:

  • подання не пізніше ніж 20 лютого поточного року визначеної податкової звітності;
  • у разі набуття статусу станом на 1 січня платник не повинен мати податковий борг;
  • частка сільгосптоваровиробництва не має бути менше ніж 75%.

У разі, якщо платник під час розрахунку МПЗ за 2022 рік допустив якісь математичні чи арифметичні неточності, він мусить відповідно до норм пункту 50.1 ПК подати уточнюючу декларацію до такої податкової декларації і уточнити достовірні показники розрахунку МПЗ і загальні податкові зобов’язання з єдиного податку. Бо МПЗ — це складова єдиного податку.

Якщо розрахунок МПЗ був здійснений із заниженням позитивного значення, то спрацьовує нарахування штрафних санкцій за заниження, але статус при цьому не втрачається.

Чи нараховувати МПЗ підприємству, що вирощує рибу

Підприємство займається вирощуванням риби, має орендовані земельні ділянки біля ставка. Землю таке підприємство ніяк не обробляє. Чи нараховувати МПЗ?

Нормами кодексу, який визначає об’єкт оподаткування для МПЗ, передбачено, що таким об’єктом є земельні ділянки, віднесені до сільгоспугідь. Тобто сам ставок не підпадає під розрахунок МПЗ. При цьому якщо ці орендовані земельні ділянки біля ставка належать до земельних ділянок, які є об’єктом оподаткування для МПЗ, тобто до сільгоспугідь, то, за умови державної реєстрації оренди таких земельних ділянок біля ставка, МПЗ нараховується.

Куди сплачувати МПЗ платникам єдиного податку третьої і четвертої груп

Землі розташовані в різних обʼєднаних територіальних громадах, а основне місце обліку — інше. Куди сплачувати МПЗ?

Відповідь на це запитання залежить від системи оподаткування, на якій перебуває платник.

Платник єдиного податку третьої групи сплачуватиме МПЗ за основним місцем обліку.

Для платників єдиного податку четвертої групи сума збільшення єдиного податку на позитивне значення МПЗ розподіляється між відповідними місцевими бюджетами та перераховується пропорційно частці земельних ділянок сільгосппризначення, розташованих на території відповідних територіальних громад. Тобто за принципом сплати єдиного податку. За користування земельними ділянками в межах певної об’єднаної територіальної громади (ОТГ) сплата відбувається за ті території, площа яких знаходиться на території цієї територіальної громади. МПЗ сплачуватиметься пропорційно.

До платників єдиного податку четвертої групи належать фізичні особи — підприємці, які провадять діяльність винятково в межах ФГ за місцем податкової адреси (ст. 291 ПК).
Зверніть увагу! У таких платників єдиного податку четвертої групи в різних ОТГ не має бути взагалі ділянок.

Чи сплачувати МПЗ за орендовані землі, що перебувають у межах населених пунктів

Юрособа орендує землі у фізособи, що перебувають у межах населених пунктів. Чи має юрособа сплачувати МПЗ за такі землі?

Пункт 38-1.2 ПК містить винятки, які дозволяють не враховувати МПЗ. Одним із винятків є те, що МПЗ не визначається для земельних ділянок, які віднесені до сільгоспугідь, що належать фізособам на праві власності або на праві користування, й станом на 1 січня перебу­вають у межах населених пунктів.

У разі, якщо фізособа передає земельні ділянки в оренду чи інше користування з офіційним оформленням цього правочину, то така юрособа має обраховувати МПЗ.

Чи можна врахувати у зменшення МПЗ аванси, сплачені в попередньому році

У 2021 році сільгосптоваровиробник сплатив авансом податки за 2022 рік. Чи можна такі аванси врахувати у зменшення МПЗ 2022 року?

Для обрахунку МПЗ перехідний період — з 2021 на 2022 рік. На сьогодні є норма інших перехідних положень — пункт 66 підрозділу 10 розділу ХХ ПК. Згідно з цим пунктом для 2022 року для обрахунку МПЗ включаються суми податків, зборів, платежів, сплачені в 2021 році в рахунок податкових зобов’язань із цих податків, платежів 2022 року.

ДПС відновила доступ до реєстру ІПК
№ 3, 2023
Інвестпроєкт: ризики для платника єдиного податку четвертої групи