1
Січень 2024року
оплата праці
заробітна плата

Як почати 2024 рік: чекліст для зарплатного бухгалтера

Полегшити бухгалтерові роботу допоможе список нагадувань про нові зар­платні показники та податкові правила 2024 року. Не пропустіть список дій від експерта, які стануть у пригоді в перші дні січня

Микола Кирильчук , експерт з оплати праці та податкового обліку Експертус Головбух

Старт нового податкового (бюджетного) року — не лише підготовка річної звітності і декларування податків. Із 1 січня 2024-го зростає мінімальна зарплата, яку доведеться застосовувати у зарплатних нарахуваннях. Також припиняється або розпочинається застосування деяких пільг або сплата податків. Нагадаємо ці моменти, а також запропонуємо чекліст, щоб у перші дні нового року ви не плуталися в розрахунках.

Застосовуйте з 1 січня новий розмір мінімальної зарплати

Мінімальна зарплата у місячному розмірі у 2024 році зростає двічі:

перегляньте посадові оклади у штатних розписах

Нормативно-правові акти з оплати праці вже тривалий час не вимагають обов’язково встановлювати посадові оклади на рівні не нижчому за мінімальну зарплату. Залишилася вимога про мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку). Він не змінюється упродовж 2024 року і має бути не менше ніж прожитковий мінімум для праце­здатних осіб на 01.01.2024 — 3028 грн.

Якщо у штатному розписі посадові оклади вищі за цей показник, підвищувати їх не зобов’язані. Тому можете залишити на 2024 рік той штатний розпис, що переглядали востаннє. Але тоді необхідно буде перевіряти, чи маєте щомісяця доплачувати працівникам до рівня мінімальної зарплати.

Якщо посадові оклади встановлювали на рівні не нижчому за мінімальну зарплату або ж за колдоговором чи положенням про оплату праці на підприємстві сформували тарифну сітку, за якою періодично переглядаєте посадові оклади, тоді січень 2024-го — час перезатвердити посадові оклади у штатному розписі.

Зважте, посадові оклади всіх працівників у мінімальному розмірі — це порушення статті 96 Кодексу законів про працю України і статті 6 Закону про відпустки. Адже оплату праці слід диференціювати залежно від складності роботи і рівня посади.

доплачуйте до рівня мінімальної зарплати

Заплата працівника, який відпрацював місячну норму праці, не може бути нижчою за мінімальну зарплату. Якщо це так, доплачуйте до рівня мінімальної зарплати (ч. 3 ст. 3-1 Закону про оплату праці).

Уважно стежте за дотриманням цієї норми, коли звільняєте працівників у перші дні січня 2024-го. За відпрацьовані робочі дні нараховуйте працівникові під час звільнення зарплату з розрахунку, щоб денний заробіток був не менший, ніж обчислений із мінімальної зарплати.

донараховайте до мінімального ЄСВ

Коли місячний заробіток, на який нараховуєте ЄСВ, не перевищує мінімальної зарплати, донараховуйте ЄСВ до розміру мінімального страхового внеску (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ). У січні — березні 2024-го він становить 1562 грн.

Сума донарахування ЄСВ =
(Мінімальна зарплата – фактично нарахована зарплата) × ставка ЄСВ (22%)

Правило працює стосовно основних працівників і внутрішніх сумісників. Не працює:

  • для зовнішніх сумісників;
  • працівників —
  • осіб з інвалідністю;
  • які працюють за трудовим договором із нефіксованим робочим часом;
  • які весь місяць були у відпустці без збереження зарплати, з якими призупинили трудовий договір або база нарахування ЄСВ за місяць дорівнює нулю з іншої причини;
  • яких прийняли на роботу не з першого робочого дня або звільняєте не останнім робочим днем звітного місяця.

ЄСВ з високих зарплат нараховуйте в межах максимальної бази

ЄСВ, нарахований за місяць, не може перевищувати добутку максимальної бази нарахування і ставки ЄСВ (ч. 3 ст. 7 Закону про ЄСВ). Максимальна база нарахування ЄСВ — 15 розмірів мінзарплати (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ). У січні — березні 2024-го вона дорівнює 106 500 грн.

Якщо місячна зарплата працівника у січні 2024-го, приміром, 120 000 грн, ЄСВ нараховуйте лише на суму 106 500 грн.

середню зарплату обчислюйте з розміру мінзарплати

Коли для розрахунку відпускних та компенсації за невикористану відпустку (далі — компенсація) треба застосувати показник мінзар­плати, беріть її розмір на дату обчислення (п. 4 Порядку № 100). Це стосується ситуації, коли немає заробітку в розрахунковому періоді й розмір посадового окладу нижчий за мінімальну зарплату.

Приміром, у січні 2024-го рахуєте відпускні (компенсацію) працівникові, який увесь 2023 рік перебував у відпустці без збереження зарплати. У розрахунок беріть розмір мінзарплати 7100 грн (за умови що посадовий оклад працівника менший за цей розмір).

Коли обчислюєте лікарняні (декретні), зважайте на розмір мінзарплати на день настання страхового випадку (п. 2, 28, 29 Порядку № 1266). Тому для е-лікарняних, що їх відкрили в січні 2024-го, беріть мінімальну зарплату 7100 грн.

обмежуйте лікарняні (декретні)

Мінімальну та максимальну суму декретних, а також максимальну суму лікарняних обчислюйте з нового розміру мінзарплати. Є також обмеження в сумі лікарняних (декретних) для працівників, у яких за останніх 12 місяців перед страховим випадком страховий стаж менший за шість місяців. Їх обчислюйте кратно до розміру мінзарплати на час настання страхового випадку.

Сплачуйте податки вчасно

Бюджетний період для всіх бюджетів починається щороку 1 січня (ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України; БК).

2024 року вперше маємо ситуацію, коли 1 січня — не вихідний, а звичайний робочий день. Адже в період воєнного стану святкові дні скасували.

Через регламент роботи органів Держказначейства немає можливості зарахувати/перерахували кошти на казначейські рахунки або з них 01.01.2024. У цей день проводять регламентні роботи, пов’язані з початком бюджетного року. Цієї дати СЕП НБУ відключена від системи Держказначейства.

Із 02.01.2024 органи Держказначейства працюватимуть у звичайному режимі. Тому податки, збори, ЄСВ та інші платежі на казначейські рахунки розпочинайте сплачувати із 2 січня.

Банки не зупиняють роботу і приймають платежі 01.01.2024 (Постанова № 170*).

* Постанова Правління НБУ «Про регламент роботи системи електронних платежів Національного банку України та порядок роботи банківської системи України в період завершення звітного року» від 20.12.2023 № 170.

Тому платіжні інструкції на сплату податків можна було подати до банку 1 січня, але на казначейські рахунки їх зарахували б 2 січня.

перевірте оновлення бюджетних рахунків

Щороку на початку нового бюджетного періоду відкривають казначейські рахунки за надходженнями до державного та місцевих бюд­жетів (п. 2.1 Порядку № 758). Проте коли немає змін у законодавстві щодо переліку бюджетних надходжень та/або порядку їх зарахування до відповідних бюджетів, діють рахунки з реквізитами попереднього бюджетного періоду.

Тому для всіх податкових надходжень, порядок зарахування яких до бюджетів або ставка не змінилися, діятимуть реквізити бюджетних рахунків минулого року.

Порядки адміністрування ПДФО, військового збору та ЄСВ із 2024 року не змінюються, тож Держказначейство перевідкриє бюд­жетні рахунки з тими самими реквізитами, що діяли у 2023 році.

Можете підстрахуватися і перевірити реквізити бюджетних рахунків на 2024 рік у тих файлах, що Держказначейство та ДПС розміщує на своїх вебпорталах. Вони підтягуватимуться в Електронний кабінет ДПС і клієнт-банкінг.

сплачуйте податки за новим місцем реєстрації

Якщо у 2023 році змінили місцезнаходження та реєстрацію як платника податків, до закінчення поточного бюджетного періоду (2023 рік) сплачуйте загальнодержавні податки і збори, що їх розподіляють між державним і місцевими бюджетами, за місцем попередньої реєстрації (ч. 8 ст. 45, ч. 5 ст. 78 БК).

Якщо внаслідок зміни місцезнаходження юридичної особи або ФОПа змінилася територія територіальної громади, такого платника податків обліковують:

  • із кодами територій територіальної громади за КАТОТТГ за попереднім та новим місцезнаходженням;
  • до закінчення бюджетного періоду — з ознакою щодо сплати за попереднім місцезнаходженням податків і зборів, що їх розподіляють між державним і місцевими бюджетами, та місцевих податків і зборів (п. 10.2 Порядку № 1588).

ПДФО належить до податків, які розподіляють між державним і місцевими бюджетами. Тож якщо впродовж 2023 року перереєстрували бізнес в іншій територіальній громаді, починаючи з 01.01.2024 сплачуйте ПДФО до територіальної громади за новим місцем податкового обліку.

Це стосується і військового збору, порядок адміністрування якого аналогічний до справляння ПДФО.

Такі правила не стосуються ЄСВ, який не належить до податкових надходжень. ЄСВ сплачуйте до податкового органу за основним місцем обліку (п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ). Тобто одразу після завершення перереєстрації сплачуйте ЄСВ за новим місцем обліку.

Податковий розрахунок із сумами ПДФО, військового збору та ЄСВ подавайте за новим місцезнаходженням, якщо змінили податкову адресу на іншу територіальну громаду.

перегляньте застосування ПСП

Податкову соціальну пільгу (ПСП) застосовують із дня, коли отримали заяву від працівника про її застосування і документи, що підтверджують таке право (пп. 169.2.2 Податкового кодексу України; ПК). Роботодавець не зобов’язаний на початку кожного року отримувати від працівника заяву про застосування ПСП. Достатньо тієї, яку працівник подав під час працевлаштування.

Але працівникам із дітьми ПСП надають до кінця року, в якому дитина досягає 18 років, а в разі її смерті до досягнення цього віку — до кінця року, коли це сталося (пп. 169.3.3 ПК). Тому настання повноліття дитини у 2023 році означає втрату права на ПСП на цю дитину із 2024 року.

Якщо у працівника народилася друга дитина в січні 2024-го, і він подав копію свідоцтва про народження із заявою про застосування ПСП на дітей 31.01.2024, застосовуйте ПСП до зарплати січня 2024-го.

не оподатковуйте матдопомогу і добові за новими розмірами

Виплачуйте працівникам і не оподатковуйте із 01.01.2024:

  • добові витрати на відрядження Україною — в межах 710 грн;
  • нецільову благодійну допомогу, в т. ч. матеріальну, — 4240 грн.

Надавайте відпустки або виплачуйте компенсацію за правилами нового року

Працівник може в перші дні 2024 року взяти відпустку або звільнитися. У таких випадках орієнтуйтеся на нещодавні зміни у нормативних актах.

окремо рахуйте середню зарплату для компенсації за відпустку, яку працівник набув до 31.12.2023

Компенсацію за невикористані відпустки, набуті за періоди до 31.12.2023, обчислюйте з виплат, нарахованих за місяці 2023 року. Нові правила розрахунку середньої зарплати для компенсації працюють із 12.09.2023 (Постанова № 957).

Коли йдеться про компенсацію за дні щорічної і дитячої відпусток, набутих із 01.01.2024, застосовуйте загальні правила — 12-місячний розрахунковий період, що передує місяцю виплати компенсації.

Коли виплачуєте компенсацію в січні 2024-го, матимете однаковий розрахунковий період для компенсації за дні відпустки, набуті за періоди до 31.12.2023 і після 01.01.2024. Адже в такому разі розрахунковий період: січень — грудень 2023-го.

Якщо працівник звільняється 01.02.2024 і пізніше, обчислюйте вже дві середньоденні зарплати:

  • першу — з розрахункового періоду січень — грудень 2023-го для оплати днів відпустки, набутої до 31.12.2023;
  • другу — з 12-місячного розрахункового періоду для оплати днів відпустки, набутої з 01.01.2024. У ситуації зі звільненням 01.02.2024 — це лютий 2023-го — січень 2024-го.

накопичуйте і надавайте окремі види відпусток

За календарний рік надавайте оплачувані відпустки (табл.):

Тривалість оплачуваної відпусткиКому надавати
10 календарних днів (к. дн.)Одному з батьків, які:
— мають двох або більше дітей віком до 15 років;
— мають дитину з інвалідністю;
— усиновили дитину
Одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (в т. ч. в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі)
Особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків (ст. 19 Закону про відпустки)
14 к. дн.Учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом № 3551 (ст. 16-1 Закону про відпустки)
16 к. дн.Особам, віднесеним до категорії 1 та 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (п. 22 ст. 20, п. 1 ст. 21 Закону № 796)

Тобто фактично працівник може скористатися правом на такі відпустки за 2024 рік із перших днів нового року.

Також щороку надають відпустки без збереження зарплати:

Відпустку встановленої тривалості надавайте сумарно за календарний рік.

застосовуйте нові зміни щодо відпусток

Зміни у правилах надання окремих відпусток діють із 24.12.2023 — дати, коли набрав чинності Закон № 3494.

Тому із 24.12.2023:

1) не зараховуйте до стажу роботи для щорічної основної відпустки період, коли працівник перебуває у відпустках без збереження зарплати за згодою сторін (ст. 26 Закону про відпустки);

2) надавайте компенсацію за всі невикористані дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки на дітей за бажанням працівника, якого призвали на військову службу із 24.12.2023 та пізніше. Заяву працівник має подати не пізніше ніж в останній день місяця, в якому його увільнили від роботи у зв’язку з призовом на військову службу.