2
Січень 2023року
податки
єдиний податок

Мінімальне податкове зо­бо­в’я­зання за 2022 рік: правила обчислення, зразок заповнення додатка МПЗ, 10 розв’язань нетипових ситуацій

Вперше платимо мінімальне податкове зо­бо­в’я­зання за 2022 рік. Це стосується фізичних та юридичних осіб, які мають у власності/користуванні сільгоспугіддя. Як його обчислити та сплатити, підкаже експерт у статті

Тарас Шарий , експерт з обліку та оподаткування, Київ

Мінімальне податкове зо­бо­в’я­зання (МПЗ) — це граничний обсяг податків, який мають сплатити за 1 га сільгоспугідь власники та/або користувачі сільгоспугідь. Виділимо основні правила, що допоможуть уперше обчислити та сплатити МПЗ.

Це — навігатор статтею    

Оберіть розділ, що цікавить

МПЗ сплачують не всі аграрії

Сплатити МПЗ доведеться у тому разі, коли величина сплачених податків за 2022 рік буде меншою за МПЗ. Тобто суму до сплати розраховують так:

МПЗ – Загальна сума сплачених податків

Якщо маєте протилежну ситуацію, тобто сплатили податків більше, ніж МПЗ, то доплачувати нічого не потрібно. Але й на повернення податків з бюджету теж не розраховуйте.

Наприклад, підприємство «Перемога» визначило МПЗ за 2022 рік у розмірі 1 млн грн. Платник за звітний рік сплатив податків, які враховуємо у зменшення МПЗ, — 900 тис. грн. У цьому разі підприємство має доплатити до бюджету 100 тис. грн. Про розрахунок поговоримо далі.

На розрахунок МПЗ впливає, чи проведена НГО землі

Для розрахунку МПЗ законодавці передбачили дві формули. Відмінність їх у тому, чи провели нормативну грошову оцінку (НГО) землі. Розглянемо ці формули:

Приміром, розрахуємо МПЗ з 1 га. Візьмемо НГО ріллі у Чернігівській області станом на 01.01.2022 — 24 065 грн. Припустімо, що земельна ділянка перебувала у користуванні платника цілий рік. Нагадаємо, що в 2023 році слід застосовувати знижений коефіцієнт — 0,04.

МПЗ = 24 065 × 1 × 0,04 × 12 ÷ 12 = 962,60 грн.

Під час розрахунку МПЗ базовий коефіцієнт — 0,05. Однак для розрахунку податкових зо­бо­в’я­зань за 2022 та 2023 роки застосовуйте знижений коефіцієнт — 0,04.

Фермери — ФОПи, платники єдиного податку четвертої групи застосовують коефіцієнт у половинному розмірі. Тобто під час визначення податкового зо­бо­в’я­зання за 2022 та 2023 роки — 0,02, за наступні — 0,025. 

За прорахунок МПЗ штрафуватимуть, але не всіх

Щоб полегшити процес сплати МПЗ, законодавці обіцяють за 2022 рік не застосовувати штрафних санкцій за статтею:

  • 123 Податкового кодексу України (ПК) — під час визначення податкових зо­бо­в’я­зань платників із урахуванням МПЗ;
  • 124 ПК — за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зо­бо­в’я­зання з ПДФО, розрахованого органом конт­ролю з урахуванням загального МПЗ.

Водночас є інше трактування зазначеної норми (п. 65 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). А саме: штрафні санкції податківці не застосовуватимуть лише щодо звичайних фізосіб. Це по­в’я­за­но з підходом до адміністрування податку, адже для фізосіб це здійснює ДПС. Такий сценарій виглядає доволі логічним. Вірогідно, на практиці податківці його підтримають. Тож краще не помилятися в обчисленні МПЗ.

МПЗ обчислюють не з усіх земель

Розрахунок МПЗ «прив’язаний» винятково до сільгоспугідь. Тому МПЗ не визначають:

  • для земельних ділянок, що використовують дачні (дачно-будівельні) та садівничі (городницькі) кооперативи (товариства), а також набуті у власність/користування членами цих кооперативів (товариств) у результаті приватизації (купівлі/продажу, оренди) у межах земель, що належали цим кооперативам (товариствам) на праві колективної власності чи перебували у їх постійному користуванні; 
  • земель запасу; 
  • невитребуваних земельних часток (паїв), розпорядниками яких є органи місцевого самоврядування (ОМС). Виняток — земельні частки (паї), передані ОМС в оренду; 
  • земельних ділянок зон відчуження та безумовного (обо­в’я­зкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 
  • земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, які належать фізичним особам на праві власності та/або на праві користування та станом на 1 січня 2022 року знаходилися у межах населених пунктів. 

Крім того, військові дії рф із 2014 року стали причиною пільгових винятків для МПЗ. А саме:

  • для сільськогосподарських угідь, розташованих на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення. МПЗ не розраховують на період здійснення заходів із забезпечення проведення операції Об’єднаних сил (ООС) (п. 38.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПК);
  • земельних ділянок, розташованих на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих рф територіях, та/або земельних ділянок, визначених обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди (п. 69.15 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

Орієнтуйтеся на останню норму. Період ненарахування МПЗ обмежений двома роками — 2022 та 2023. Повноваження визначити такий перелік КМУ делегував Мінреінтеграції. Із цим завданням міністерство впоралося — Наказ № 309.

МПЗ зменшить не вся сума сплачених податків, а лише обрані

МПЗ — не окремий податок,

а механізм контролю податкового навантаження на платників податку

Щоб визначити, чи нічого не завинив аграрій бюджету, від суми загального МПЗ відніміть суму сплачених протягом звітного року податків, зборів, платежів і витрат на оренду земельних ділянок. Перелік сплачених податків різниться від системи оподаткування. Приміром, розглянемо платника єдиного податку четвертої групи, фізосіб та юросіб. На зменшення МПЗ йдуть суми:

  • єдиного податку;
  • податку на прибуток підприємств — у разі переходу в звітному році на спрощену систему оподаткування із загальної;
  • ПДФО та військового збору з доходів фізосіб, які перебувають з платником податку у відносинах за трудовим або цивільно-правовим договором, з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок сільгосппризначення. Виняток — доходи, сплачені за придбання товарів у фізичних осіб;
  • земельного податку за сільгоспугіддя, що використовують платники для здійснення підприємницької діяльності, — у разі переходу в звітному році на спрощену систему оподаткування із загальної;
  • рентної плати за спеціальне використання води;
  • 20% витрат на сплату орендної плати за сільгоспугіддя, орендодавцями яких є юрособи та/або які перебувають у державній чи комунальній власності.

Як бачимо, на зменшення МПЗ не йдуть суми ПДВ, ЄСВ, екоподатку, податку на нерухомість тощо.

У 2022 році також дозволено включити на зменшення МПЗ суми податків, зборів, платежів, сплачених у 2021 році в рахунок податкових зо­бо­в’я­зань — платежів 2022 року.

Якщо протягом року змінився власник землі, орієнтуйтеся на держреєстрацію переходу права власності

Якщо протягом календарного року право власності або право користування переходило від одного власника, орендаря чи користувача на інших умовах до іншого, МПЗ визначає: 

  • попередній власник, орендар, користувач на інших умовах — за період із 1 січня календарного року до початку місяця, в якому припинилося право власності на таку земельну ділянку або в якому земельну ділянку передали в користування (оренду, суборенду, емфітевзис); 
  • новий власник, орендар або користувач на інших умовах — з місяця, в якому він набув право власності або право користування на таку земельну ділянку.

Вимога для такого розрахунку — державна реєстрація переходу права власності або права користування. Якщо держреєстрація відсутня, МПЗ протягом календарного року визначає попередній власник, орендар, користувач за повний звітний рік.

Розрахунок МПЗ покажіть в окремому додатку декларації

Залежно від того, яка у вас система оподаткування, заповніть у декларації окремий додаток МПЗ. Для платників єдиного податку четвертої групи це — додаток 3. Підхід до заповнення додатків МПЗ ідентичний, незалежно від системи оподаткування. У додатку для розрахунку МПЗ знайдете два розділи:

  • у першому — розраховуємо податкове навантаження для власників (орендарів) землі;
  • у другому — витрати, які зменшать МПЗ.

У додатку 3 платникам єдиного податку четвертої групи слід визначити показник з рядка 04 розділу. Якщо різниця між МПЗ і витратами на сплату податків позитивна, перенесіть значення до рядка 4 Розрахункової частини декларації для юридичних осіб.


Ознайомтеся з добіркою відповідей на поширені запитання ваших колег.

Чи враховувати під час обчислення МПЗ суму сплаченого ПДФО та військового збору з дивідендів, виплачених членам фермерського господарства?
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Ні. Для зменшення МПЗ враховують ПДФО та військовий збір з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у відносинах за трудовим або цивільно-правовим договором, з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок сільгосппризначення.

Вірогідно, законодавець просто не врахував такий вид відносин і сплати податків з дивідендів членів фермерського господарства (ФГ). Тож сподіваємося, що податківці підтримають лояльний підхід до включення дивідендів під час обчислення МПЗ. А згодом законодавець відкоригує норму в ПК.

ФГ використовує землі сільгосппризначення, що пере­бують у власності його членів і голови ФГ, без договору оренди. У кого виникає МПЗ із земель сільгосппризначення?
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

МПЗ виникає у власника земельної ділянки.

Власники та/або користувачі сільгоспугідь сплачують МПЗ за 1 га сільгоспугідь. Землі ФГ можуть складатися з:

• земельних ділянок, що належать громадянам України — членам ФГ на праві власності, користування;

• земельних ділянок, що належать ФГ на праві власності, користування (ст. 12 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973-IV)

Вважаємо, що у разі, якщо землі передані ФГ без договору оренди, МПЗ виникає у власника земельної ділянки сільгосппризначення.

Колишній орендар-сільгоспвиробник зареєстрував припинення права оренди у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Водночас новий орендар ще не встиг зареєструвати договір оренди. Хто розраховує МПЗ?
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

МПЗ розраховує власник землі.

Оскільки новий орендар поки не зареєстрував договір оренди у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а колишній орендар уже зафіксував припинення права оренди, обо­в’я­зок щодо визначення МПЗ виникає у власника земельної ділянки на загальних підставах.

У 2021 році підприємство сплатило авансовий внесок з орендної плати та податків за 2022 рік. Чи може воно зарахувати суму наперед сплачених податків у зменшення МПЗ за 2022 рік?
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Так. Адже спрацьовує перехідна норма ПК.

Орієнтуємося на норми пункту 66 підрозділу 10 розділу ХХ ПК. А саме: під час обчислення МПЗ за 2022 рік до розрахунку слід включити суми податків, зборів, платежів, сплачених у 2021 році в рахунок податкових зо­бо­в’я­зань 2022 року (авансові платежі).

Отже, у 2022 році дозволено включити на зменшення МПЗ суми податків, зборів, платежів, сплачених у 2021 році в рахунок податкових зо­бо­в’я­зань — платежів 2022 року.

Підприємство сплатило 12.01.2023 суму єдиного податку четвертої групи за IV квартал 2022 року. Чи може воно врахувати цю суму у зменшення МПЗ за 2022 рік?
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Ні. Цю суму слід враховувати у зменшення МПЗ за 2023 рік.

Оскільки підприємство сплатило суму єдиного податку фактично в 2023 році, то ця сума потрапить у зменшення МПЗ за 2023 рік.

У 2022 році підприємство сплатило наперед орендну плату за 2023 рік. Чи може воно врахувати суму сплаченого ПДФО та військового збору з орендної плати у зменшення МПЗ за 2022 рік?
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Так. ПДФО та військовий збір сплачують (перераховують) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом (пп. 168.1.2 ПК). Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування податку до бюджету або розрахункового документа на зарахування кош­тів у сумі податків на єдиний рахунок.

Отже, оскільки підприємство сплатило орендну плату фактично в 2022 році на виконання вимог підпункту 168.1.5 ПК, вважаємо, що суму сплаченого податку слід врахувати у зменшення МПЗ за 2022 рік

Підприємство має намір не сплачувати єдиний податок. Оскільки в 2022 році воно не працювало, а продукцію, вироблену в 2021 році, окупанти вкрали та вивезли до рф. Чи може підприємство уникнути сплати МПЗ?
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Так. За 2022 та 2023 роки платники не нараховують і не сплачують загальне МПЗ за земельні ділянки:

• розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях. Повноваження визначити такий перелік КМУ делегував Мінреінтеграції. На сьогодні він затверджений Наказом № 309;

• визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди (п. 69.15 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

Підприємство сплачує орендну плату відповідно до законодавства. За наявності у нього фінансових можливостей нараховує без уточнення умов договору додаткові виплати орендодавцям. Чи може підприємство врахувати у зменшення МПЗ суми ПДФО та військового збору, утримані з додаткових виплат орендодавцям?
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Так. У зменшення МПЗ потрапляють суми ПДФО та військового збору з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок сільгосппризначення.

Додаткових умов, які б обмежували нарахування орендної плати, а з нею й більших податків, законодавець не визначає. Хоча офіційної позиції з цього питання ДПС поки не оприлюднила.

Підприємець — платник єдиного податку другої групи має у власності сільгоспземлі, а також користується землями на правах оренди та суборенди. Чи розраховувати МПЗ із земель, отриманих у суборенду?
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

МПЗ слід розраховувати з усіх земель, у т. ч. орендованих і суб­орендованих.

МПЗ сплачують власники та/або користувачі сільгоспугідь. Те, що частину земель підприємець отримав у суборенду, не змінює підхід до оподаткування. Він виступає кінцевим користувачем орендованих земель. Тож має розрахувати та сплатити МПЗ із цих земель, якщо воно перевищує суму податків, яку дозволено включати на зменшення МПЗ. 

Підприємство уклало договір використання земельної ділянки на праві емфтевзису. Винагороду за цим договором воно виплачує щороку. Чи має право таке підприємство включати суми ПДФО та військового збору, нараховані на річну суму амортизації у вигляді права користування земельною ділянкою за договором емфітевзису?
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

Так. Заборон включати такі суми податків немає. Тому підприємство має право зменшити МПЗ пропорційно частці ПДФО та військового збору, які сплачені під час виплати винагороди за договором емфітевзису.

Наприклад, у 2022 році підприємство нарахувало амортизацію на право користування земельною ділянкою за договором емфітевзису — 50 тис. грн. Сума податків, яку підприємство може віднести на зменшення МПЗ, — 9750 грн (50 тис. грн × 19,5%).

Від теорії перейдімо до практики. Розгляньмо на Прикладі, як розрахувати МПЗ. Зразок заповнення Розрахунку загального МПЗ (додаток 3 до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи) знайдете у Додатку.

Розрахунок МПЗ
НАТИСНІТЬ, щоб прочитати ↓

ТОВ «Перемога» перебуває на єдиному податку четвертої групи. Підприємство має три земельні ділянки:

• 3221282009:01:003:0101 (площа власних земель — 2 га, проведена НГО — 67 000 грн);

• 6321282009:01:003:2201 (площа орендованих земель — 1100 га, НГО — 24 065 грн);

• 5121282009:01:003:3101 (площа орендованих земель — 200 га, НГО — 24 065 грн). Ділянкою орендар користувався шість місяців.

У 2022 році підприємство сплатило:

• орендних платежів — 866 340 грн, у т. ч. 794 145 грн і 72 195 грн. Для розрахунку МПЗ беремо 20% від зазначених сум, тобто 173 268 грн, 158 829 грн та 14 439 грн;

• єдиного податку — 578 000 грн; 

• ПДФО та військового збору з доходу працівників та осіб, які перебувають у цивільно-правових відносинах, — 240 000 грн і 20 000 грн;

• ПДФО та військового збору з орендної плати за земельні ділянки сільгосппризначення — 155 941 грн і 4331 грн;

• рентної плати за спецвикористання води — 21 890 грн.

Отже, за результатами декларування платник єдиного податку четвертої групи має додатково сплатити до бюджету 123 749 грн. Це — позитивне значення між МПЗ на землю та сумою сплачених податків.

Натисніть,

щоб збільшити

Скачайте зразок в Excel наприкінці статті

Поставте запитання експерту щодо МПЗ. Відповімо в найближчих номерах. Дякуємо за зворотний зв’язок!

0 символів із 1500
Ваші колеги написали:
48. Добрий день! Фізичній особі 26.01.2012 року була надана в оренду на 49 років земельна ділянка для ведення фермерського господарства на підставі розпорядження голови районної РДА . Фізична особа створила 02.04.2012 року фермерське господарство, є засновником даного господарства, але земельну ділянку не перереєструвала на ФГ. Яким чином зараз можна оформити дану земельну ділянку за фермерським господарством? Укласти додаткову угоду змінивши сторону орендаря? Дякую.
47. Фізична особа отримала в оренду землі запасу, для створення ФГ .ФГ створено, воно на єдиному податку 3 групи. МПЗ за землі запасу не нараховується, як відбразити їх в звіті по МПЗ до декларації 3 групи, чи додадвати його пустим?
46. Мпз за 2022.За який рік віднімаються сплаченіподатки та збори?
45. чи потрібно нараховувати МПЗ за земельні ділянки, земельні ділянки, земельні частки (паї), розташовані на територіях активних бойових дій.
44. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 на територіях бойових дій чи поширюються передбачені податковим законодавством пільги в т.ч по МПЗ
43. Підприємство на загальній системі оподаткування сплачує орендну плату за землю , але земля не використовується за сільгосппризначенням, це земельна ділянка під виробничим цехом . Зобовязано лі підприємство розраховувати МПЗ?
Відповідь редакції:

Вітаємо!
МПЗ — це мінімальна величина податкового зобов’язання зі сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи контролю, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Податкового кодексу України (пп. 14.1.114-2 ПК).
Перелік випадків, коли МПЗ не визначається, вміщений у пункті 38-1.2 ПК. Серед них немає випадку, який вказаний у запитанні — використання землі не за сільгосппризначенням.
Отже, якщо орендовані підприємством земельні ділянки за складом угідь належать до сільськогосподарських угідь і право оренди підприємства на такі ділянки зареєстроване, йому потрібно визначати МПЗ щодо такої земельної ділянки.


42. Фермерське господарство за оренду землі в 2022р оплатило сільській раді в січні місяці 2023р.Чи має право ФГ 20 процентів від оплаченої суми включити в розрахунок МПЗ за 2023 рік.
Відповідь редакції:

Вітаємо!
Розмір МПЗ визначають як різницю між сумою загального МПЗ і загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів і витрат на оренду земельних ділянок у відповідному році. Тобто йдеться саме про сплачені у такому календарному році податки, збори, платежі, орендну плату.
Оскільки орендну плату за 2022 рік ФГ фактично сплатило в січні 2023 року, то ФГ має право включити 20% такої суми до загальної суми витрат, на яку зменшується МПЗ за 2023 рік.

41. Якщо ФОП спрощена система 3 група 5% орендує землі сільськогосподарського призначення, використовує у господарській діяльності (20 опп подано), а також має власні земельні ділянки сільськогосподарського призначення (20 опп не подано), а також земельну ділянку(невитребуваний пай), орендовану у сільській раді на фізичну особу (20 опп не подано)Чи потрібно включати у додаток 2 з мінімального податкового зобов'язання до декларації з єдиного податку власні земельні ділянки, а також невитребуваний пай чи цей обов'язок покладається на дпс? ( Тобто розрахунок і надсилання суми мпз у ппр)
Відповідь редакції:

Вітаємо!
З буквального тлумачення підпункту 170.14.3 ПК слідує, що ФОП самостійно визначає МПЗ лише з тих земельних ділянок, які використовує для провадження господарського діяльності.
Тож щодо тих земельних ділянок, які цей ФОП не використовує в господарській діяльності, МПЗ йому як фізособі має визначати орган контролю.
Такої самої позиції дотримує й ДПС, відповідаючи на 26 запитання в роз’ясненні від 17.02.2023.

Докладніше

40. У розрахунку МПЗ за 2022 рік виникло зобов"язання (позитивна сума до сплати),підприємство сплатило дане МПЗ до бюджету як єдиний сільськогосподарський податок 4 групи . Чи має право підприємство враховувати дану суму у зменшення МПЗ при розрахунку за 2023 рік.?
Відповідь редакції:

Вітаємо!
Ні, не має права. Адже відповідно до п. 297-1.8 ПК позитивне значення різниці між загальним МПЗ і загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (далі – податки) є частиною зобов’язань з ЄП. Причому сума ЄП у частині позитивного значення такої різниці не враховується у загальній сумі сплачених податків у наступному податковому (звітному) році. 
Докладніше

39. СФГ 4 група єдиного податку при розрахунку МПЗ мені поставили кофіцієнт 004 за 2022рік і я проплатив що мені робити коли зараз я взнав що повинен був платити за фіцієнтом 002 буду вдячний за розяснення
Відповідь редакції:

Вітаємо!
Загальна ставка МПЗ становить 5% НГО сільгоспугідь (ст. 38-1 ПК). Проте за 2022 та 2023 роки застосовується знижена ставка – 4% (п. 67 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). Починаючи з 2024 року МПЗ дорівнюватиме 5% НГО. Отже, коефіцієнт МПЗ за 2022 рік становив 0,04.
Водночас під час обчислення МПЗ платниками ЄП 4 групи - ФОП, які провадять діяльність винятково в межах ФГ, зареєстрованого відповідно до Закону про ФГ, коефіцієнт «К», визначений у підпунктах 38-1.1.1 і 381.1.2 ПК, застосовується у половинному розмірі (пп. 38-1.1.3 ПК).
Тож, якщо під СФГ Ви розумієте селянське (фермерське) господарство – юрособу, то вона має застосовувати коефіцієнт 0,04. Якщо ж під СФГ Ви розумієте особу, вказану в пп. 38-1.1.3 ПК, то, дійсно, за 2022 рік вона мала застосовувати коефіцієнт 0,02.
У разі допущення помилки у розрахунку МПЗ платник ЄП 4 групи має право подати уточнюючу декларацію та відобразити достовірні показники розрахунку МПЗ та, відповідно, загальні податкові зобов’язання з ЄП.
Докладніше

38. У розрахунку МПЗ за 2022 рік виникло зобов"язання (позитивна сума до сплати),підприємство сплатило дане МПЗ до бюджет як єдиний сільськогосподарський податок 4 групи . Чи має право підприємство враховувати дану суму у зменшення МПЗ при розрахунку за 2023 рік.?
Відповідь редакції:

Вітаємо!
Ні, не має права. Адже відповідно до п. 297-1.8 ПК позитивне значення різниці між загальним МПЗ і загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок (далі – податки) є частиною зобов’язань з ЄП. Причому сума ЄП у частині позитивного значення такої різниці не враховується у загальній сумі сплачених податків у наступному податковому (звітному) році. 
Докладніше

37. Дякую. Дуже змістовні консультації. Прошу надати консультацію щодо відображення в бухобліку мінімального податкового зобовязання.
36. Чи є платником МПЗ ФОП 3 група 5% вид діяльності -надання в оренду вантажних автомобілів, рілля перейшла в спадок від діда, однак мг діяльності ФОП не веде, земельний податок сплачує
Відповідь редакції:

Вітаємо!
У разі державної реєстрації платника податку фізичною особою підприємцем загальне МПЗ за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, які використовуються таким підприємцем для провадження господарського діяльності, розраховується таким платником у порядку, визначеному п. 177.14 та ст. 297-1 ПК, з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація фізичної особи –підприємця (пп. 170.14.3 ПКУ).
Оскільки вказаний у запитанні ФОП не використовує успадковану ЗД у господарській діяльності, то МПЗ щодо такої ділянки ФОП не повинен визначати. У розглядуваній ситуації йому як фізичній особі МПЗ обрахує орган контролю.
На цьому наголошували і закарпатські податківці.
Докладніше

35. Добрий вечір! ФОП платник єдиного податку III група 5%. Чи може платник включити у зменшення МПЗ 2023 року сплачену та нараховану суму єдиного податку за 4 квартал, визначену в декларації за 2022рік. Декларація єдиного податку подана в лютому 2023, податок нарахований та сплачений в лютому 2023року за 4 кв.2022р. КВЕД 01.11 Займається вирощуванням зернових культур.
Відповідь редакції:

Вітаємо!
Так, може. Адже згідно з п. 297-1 ПК для платників єдиного податку МПЗ обчислюється шляхом віднімання від загального МПЗ загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.
Із буквального тлумачення вказаної норми слідує, що йдеться саме про сплачені у такому календарному році податки, збори, платежі, орендну плату.
Відповідно до п. 295.3 ПК платники ЄП 3 групи (крім електронних резидентів (е-резидентів) сплачують ЄП протягом 10 к. д. після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал. Водночас граничний строк подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал визначений у пп. 49.18.2 ПК - вони подаються протягом 40 к. д., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Отже, строк сплати ЄП 3 групи за 4 квартал 2022 року припадає на період з 10 по 20 лютого 2023 року. Тож під час розрахунку МПЗ за 2023 рік платник ЄП 3 групи до суми сплачених у 2023 році податків має право віднести суму сплаченого у лютому 2023 року ЄП 3 групи за 4 квартал 2022 року.
Докладніше

34. Добрий вечір! Якщо я орендую землі комунальної власності, не встигли отримати витяги на право власності ( земля під розпаюванням) . Сплачую оренду. Чи я можу зменшити МПЗ на суму оренди? Що законодавець має на увазі землі запасу, у мене теж рахуються як землі запасу. Дякую.
Відповідь редакції:

Вітаємо!
Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі (ч. 2 ст. 19 ЗКУ).
Відповідно, до земель запасу можуть відноситись і земельні ділянки сільгосппризначення, до складу яких входять і сільськогосподарські угіддя.
Згідно з пп. 38-1.2 ПК МПЗ не визначається для земель запасу. Водночас, виходячи із буквального тлумачення ч. 2 ст. 19 ЗК, якщо ЗД передана в оренду, то вона не є землями запасу (оскільки передана у користування громадянину чи юрособі). Отже, щодо такої земельної ділянки має визначатися МПЗ.
Щодо зменшення МПЗ на суму оренди, то 20% витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільгоспугідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності, до суми сплачених податків, що зменшують МПЗ, враховують як платники ЄП 2-4 груп, так і платники податку на загальній системі оподаткування (п. 297-1, п. 141.9 ПК).
Докладніше

33. Добро дня! Якщо дві фізичних особи уклали між собою договір оренди паю (договір зареєстрований в ДРРПНМ), кому нараховується МПЗ: орендарю чи орендодавцю?
32. Чи може зменшитися мпз за рахунок утриманого військового збору та ін податків із моєї зарплати ? Працюю. Пай не в оренді .
31. Чи можно включити МПЗ нарахування єдиного податку 4гр за 4квартал 2023р.
30. Підприємство у 2022 року було платником єдиного податку 4 групи, а у 2023 самостійно відмовилось від цього статусу. МПЗ за 2022 повинно було нарахувати у додатку до декларації по єдиному податку за 2022рік. Подаємо уточнюючий розрахунок з додатком МПЗ тільки за 01-02/2022. Питання: маємо ми право до розрахунку МПЗ включити суму сплаченого у 02/22 єдиного податку 4 групи за 4 квартал 2021рік у повному обсязі оплати?Або ми повинні його якось ділити та відносити тільки якусь частку? Підприємство в Херсоні. Землі були окуповані, зараз бойові дії, тому МПЗ тільки за перші 2місяці 2022року.
29. Добрий день. Я ФОП 3-тя група ЄП 5% основна діяльність КВЕД 85.59, у 2023 році отримала у спадок земельні ділянки 12га, які вирішила в 2024році обробляти самостійно- відповідні КВЕД додали для ФОП. Питання в наступному, я маю сама з собою заключити договір на оренду земельної ділянки, щоб моя діяльність проходила через ФОП і впливала на МПЗ? І чи впливатиме сплата ЄП за мою діяльність не повязану з агробізнесом, на МПЗ?
28. ФГ складається з 8 паїв членів данного господарства,це зафіксовано в статуті,прозвітували та сплатити мпз як юридична особа,тепер приходить нарахування кожному члену данного сімейного господарства ще й як фізичним особам. Договір оренди не укдались,бо всі 8 членів сім'ї та відповідно членів ФГ обробляють земельні ділянки спільно. Як правильно повинно сплачувати МПЗ?
27. Доброго дня. Якщо ФГ (платник 4групи) заплатило ЄП за 4 кв 2022 р. в жовтні 2022р,чи мало право ФГ включити цю сплату в розрахунок МПЗ за 2022р, якщо сплата ЄП за 4квартал 2021 року була здійснена в 2021 році і в розрахунок розміру МПЗ за 2022 рік не враховувалась. МПЗ
26. Підприємець (загальна система оподаткування) ПДФО та Військовий збір, нараховані у грудні 2021року, сплатив у 2022 році. Чи можно цю сплачену суму ПДФО та ВЗ врахувати для зменшення МПЗ за 2022рік?
25. Юрособа не сільгоспвиробник має у власності земельну ділянку яка не експлуатується. Чи розраховувати МПЗ?
24. Доброго дня. Платник єдиного податку 4гр.юридична особа , землі якого знаходяться на окупованій території, на протязі 2022р. єдиний податок не сплачував. Подавали в податкову лист про неможливість сплати податків. Але податкова відмовила нам, і вважає, що ми маємо можливість виконувати обов"язки платника податків. Виник податковий борг з єдиного податку. Питання: чи зможемо , в разі сплати єдиного податку за 2022р. (за січень-лютий 2022р.) в 2023році, включати в зменшення МПЗ за 2023р. На тій підставі, що термін сплати за податковим боргом з єдиного податку виник в 2023р. (хоча по факту розуміємо, що термін сплати за 1кв.2022р. з урахуванням воєнного стану, виник 31.07.22)
23. Добрий день, який бухоблік мінімального податкового зобов'язання
22. Як заповнити рядок щодо сплачено податків
21. З Вашого роз'яснення: "Для платників єдиного податку четвертої групи сума збільшення єдиного податку на позитивне значення МПЗ розподіляється між відповідними місцевими бюджетами та перераховується пропорційно частці земельних ділянок сільгосппризначення, розташованих на території відповідних територіальних громад. Тобто за принципом сплати єдиного податку. За користування земельними ділянками в межах певної обʼєднаної територіальної громади сплата відбувається за ті території, площа яких знаходиться на території цієї територіальної громади.". Але пропорційний розподіл по гектарам на кінець року не корректний у випадку коли в кінці року з'явилися значні площі в нових ОТГ, частка МПЗ по новим ОТГ значно відрізняється від частки площ по цім ОТГ. Можливо потрібно розподіляти податки пропорційно нарахованому МПЗ
20. Доброго дня. Якщо сума сплачених податків перевищує МПЗ в цілому по підприємству. А при розподілі податків по ОТГ пропорційно до площ виникає сума до сплати, чи потрібно сплачувати МПЗ по цій ОТГ?
19. Доброго дня. Якщо ТОВ с/г виробник у 2022 році було на загальній системі оподаткування,чи потрібно подавати дод.3 МПЗ на 2023 рік при переході на платника єдиного податку 4 група.Дякую
18. Підприємство має в оренді землі водного фонду (ставки). Об"єктом оподаткування єдиним податком є вартість 1 га ріллі по області. А для розрахунку мінімального податкового зобов"язання береться НГО чи середня вартість ріллі по області?
17. Фізособі надано в 2001 році земельну ділянку для створення фермерського господарства. Фермерське господарство створене на цій земельній ділянці вирощує врожай, нараховує робітникам,які працюють в господарстві зарплату,сплачує податки.Складає звітність господарства про роботу на цій же земельній ділянці. А сьогодні податкова говорить,що МПЗ має сплатити не господарство,а фізична особа. Але ж землю використовувало господарство і дохід отримало господарство,а не фізособа. Це якийсь абсурд. На вебінарі прозвучала фраза,що є правова норма, що право користування не обов'язково реєструвати.Яка це норма і чи можна було б ширше розвинути це роз'яснення.
16. З СІЧНЯ 2023 РОКУ ЗАРЕЄСТРОВАНІ ДОГОВОРИ ОРЕНДИ НА ЯКІ НЕ БУДЕ НАРАХОВАНО МПЗ А В 2022 РОЦІ БУЛИ ДОГОВОРИ ЯК ЦЕ ПОКАЗАТИ У ДОДАТКУ 1 ЩОБ НАРАХУВАТИ МПЗ ТІЛЬКИ НА ДОГОВОРИ 2022 РОКУ
15. ФГ (платник ЄП 4 групи) сплатило всю суму податкового зобов'язання з ЄП за 2022 рік на початку року з метою підтримки держави у звязку з російською агресією. Чи зменшується МПЗ на всю суму наперед сплаченого у 2022 році ЄП, чи переплата частини податку за 4 квартал 2022 р., яка мала бути сплачена у 2023 р. вважається надміру сплаченим податком? (Довідково: за 2021 рік податки за 4 квартал також сплачені до закінчення звітного року, тобто, перехідні залишки на початок року відсутні.). Дякую.
Відповідь редакції:На думку податківців, сплата єдиного податку за IV квартал 2022 року має природу авансового платежу. Тому не бере участі під час розрахунку МПЗ за 2022 рік. Водночас за перехідними правилами оподаткування під час обчислення МПЗ за 2022 рік дозволено включати платіж єдиного податку за IV квартал 2021 року, сплачений у грудні 2021-го (п. 66 підрозд. 10 розділу ХХ Податкового кодексу України).
14. Як вийти з колізії, яку створили для фермерів законотворці, по відношенню до базової землі, на якій створювалося господарство? Ці землі внесені в Статут господарства, в 20-ОПП, на них вирощується продукція, сплачуються податки... Все в правовому полі. Як фіз.особа може сплатити МПЗ за землю, з цільовим призначенням "фермерське господарство"? Які податки, в цьому випадку, зменшують МПЗ для фіз.ос., якщо на цю ділянку нараховувався ЄП 4 гр для фг в 2022 р.? Як бути в 2023 р.? Чи включати ці землі в розрахунок ЄП? Якщо не включати, то в якому статусі вирощувати і реалізовувати продукцію?
Відповідь редакції:На жаль, тут, дійсно, є законодавча колізія. Якщо немає підтвердженого договору оренди про передачу земель фермерському господарству, то податкова самостійно нарахує МПЗ на фізичну особу — власника земельної ділянки. У розглянутій ситуації радимо отримати індивідуальну податкову консультацію.
13. ФГ-юр.особа, 4гр. Перед створенням, отримало землю в постійне користування, "для створення і ведення фермерського господарства", тобто-це базова земля, на якій створено фг. Вона внесена в Статут, в 20-ОПП, на ній гппррр вирощуємо
12. Фермерське господарство має земельні ділянки на території трьох територіальних громад. Прибутковий податок та військовий збір сплачує до ТГ де розташоване підприємство. Чи можна розподілити ПДФО та військовий збір між трьома ТГ пропорційно кількості земельних ділянок?
11. Доброго дня! ФГ має зем. ділянки в різних районах, як розподілити податки? Дякую
Відповідь редакції:Сплата МПЗ залежить від системи оподаткування, на якій перебуває платник. Платник єдиного податку третьої групи сплачує МПЗ за основним місцем обліку. Для платників єдиного податку четвертої групи сума збільшення єдиного податку на позитивне значення МПЗ розподіляється між відповідними місцевими бюджетами та перераховується пропорційно частці земельних ділянок сільгосппризначення, розташованих на території відповідних територіальних громад. Тобто за принципом сплати єдиного податку. За користування земельними ділянками в межах певної обʼєднаної територіальної громади сплата відбувається за ті території, площа яких знаходиться на території цієї територіальної громади.
10. Доброго дня. Відповідно до переліку Мінреінтеграції, затвердженого Наказом № 309, на території Чернігівської обл. велись бойові дії з 24.02. по 03.04.2022р. Наше підприємство знаходиться в Чернігівському р-ні. Чи повинно воно розраховувати МПЗ?
Відповідь редакції:Для реалізації наказу № 309 очікують змін на законодавчому рівні (проєкт закону вже підготовлено). Податківці радять нараховувати МПЗ, а потім, після врегулювання цього питання, — знімати сплату через уточнюючий розрахунок.
9. Як відобразити в декларації 4 гр. пільгу щодо сплати МПЗ згідно переліку № 309? Можливо подати додаток пустий? Чи є додаткова форма для цього? ФГ знаходиться в переліку території на яких ведуться (велися ) бойові дії з 24.02 по ____, але діяльність ведемо, податки 2022 року сплачували, звітність подавали. Маємо право на пільгу, але як її застосувати?
Відповідь редакції:Для реалізації наказу № 309 очікують змін на законодавчому рівні (проєкт закону вже підготовлено). Податківці радять нараховувати МПЗ, а потім, після врегулювання цього питання, — знімати сплату через уточнюючий розрахунок.
8. Доброго дня. Відповідно до переліку Мінреінтеграції, затвердженого Наказом № 309, на території Чернігівської обл. велись бойові дії з 24.02. по 03.04.2022р. Наше підприємство знаходиться в Чернігівському р-ні. Чи повинно воно розраховувати МПЗ?
Відповідь редакції:Для реалізації наказу № 309 очікують змін на законодавчому рівні (проєкт закону вже підготовлено). Податківці радять нараховувати МПЗ, а потім, після врегулювання цього питання, — знімати сплату через уточнюючий розрахунок.
7. Якщо подаємо декілька звітних декларацій по різним районам, як розділити податки по деклараціям?
Відповідь редакції:Сплата МПЗ залежить від системи оподаткування, на якій перебуває платник. Платник єдиного податку третьої групи сплачує МПЗ за основним місцем обліку. Для платників єдиного податку четвертої групи сума збільшення єдиного податку на позитивне значення МПЗ розподіляється між відповідними місцевими бюджетами та перераховується пропорційно частці земельних ділянок сільгосппризначення, розташованих на території відповідних територіальних громад. Тобто за принципом сплати єдиного податку. За користування земельними ділянками в межах певної обʼєднаної територіальної громади сплата відбувається за ті території, площа яких знаходиться на території цієї територіальної громади.
6. ТОВ, єдинийй податок 4 гр. Землі знаходяться по трьох різних районах і громадах. Як правильно поділить податки з працюючих в господарстві . Чи правильно буде ділить пропорційно гектарам ???
Відповідь редакції:Для платників єдиного податку четвертої групи сума збільшення єдиного податку на позитивне значення МПЗ розподіляється між відповідними місцевими бюджетами та перераховується пропорційно частці земельних ділянок сільгосппризначення, розташованих на території відповідних територіальних громад. Тобто за принципом сплати єдиного податку. За користування земельними ділянками в межах певної обʼєднаної територіальної громади сплата відбувається за ті території, площа яких знаходиться на території цієї територіальної громади.
5. Підприємство, яке не має власної землі, помилково подало декларацію і сплатило суму земельного податку за 2022рік. Чи можна на цю суму зменшити МПЗ?
Відповідь редакції:На жаль, у цій ситуації бракує конкретизації. Якщо земельний податок сплатили помилково, то, на нашу думку, його не можна враховувати у зменшення МПЗ. Водночас умови повернення помилково сплачених грошових зобов’язань визначає стаття 43 Податкового кодексу України.
4. Підприємство у березні 2022р. сплатило єдиний податок 4 групи повністю. А в травні отримало повідомлення, що за неповну подачу декларації воно втрачає статус платника ЄП 4гр. чи можна на суму сплаченого податку зменшити суму МПЗ?
Відповідь редакції:Наскільки ми розуміємо ситуацію, підприємство перебуває на загальній системі оподаткування. Прибутківцям перелік податків, які враховують у зменшення МПЗ, визначає підпункт 141.9.2 Податкового кодексу України. З-поміж них ⸺ єдиний податок, у разі переходу у податковому (звітному) році зі спрощеної системи оподаткування на загальну.
3. Якщо податки нараховані за 2022 рік (наприклад податок на прибуток, або ПДФО І ВЗ за 12.2022р) а сплачені у 2023році, чи зменшувати на їх суму МПЗ? Чи зменшувати лише на СПЛАЧЕНІ у 2022 році суми?
Відповідь редакції:Ви правильно уточнюєте. Потрібно орієнтуватися на «сплату» податків. Сплачені податки за 2022 рік або за грудень цього року, сплачені у 2023 році, будуть враховані у зменшення МПЗ за 2023 рік. Оскільки строк їх сплати припадає вже на 2023 рік.
2. ФГ, єдинийй податок 4 гр. Землі знаходяться по трьох різних районах і громадах. Як правильно поділить податки, зокрема, я за працюючих в господарстві . Чи правильно буде ділить пропорційно гектарам.
Відповідь редакції:Для платників єдиного податку четвертої групи сума збільшення єдиного податку на позитивне значення МПЗ розподіляється між відповідними місцевими бюджетами та перераховується пропорційно частці земельних ділянок сільгосппризначення, розташованих на території відповідних територіальних громад. Тобто за принципом сплати єдиного податку. За користування земельними ділянками у межах певної обʼєднаної територіальної громади сплата відбувається за ті території, площа яких знаходиться на території цієї територіальної громади.
1. Я ФОП 3 група єд податку 5%, квед 01.11.Вирощування зернових Маю як власну так і орендовану землю. Сплачую орендну плату, а також нараховую і утримую ПДФО і ВЗ із орендованої ділянки. З 2023року вводиться МПЗ, яке будуть платити орендарі. Разом із тим пишеться,що від МПЗ буде відніматися вся сума сплачених податків, тобто ПДФО і ВЗ з оренди,єдиний, податок на землю .А як буде з орендованими землями,коли податок на землю платить орендодавець.Чи буде він відніматись із суми МПЗ орендаря,який заплатив за орендовану ділянку. Чи це буде подвійне оподаткування оредованої землі на суму податку на землю, тобто МПЗ у орендаря і податок на землю у орендодавця
Відповідь редакції:МПЗ сплачують власники та/або користувачі сільгоспугідь. Щодо земель в оренді, МПЗ розраховує кінцевий користувач орендованих земель. При цьому обов’язкова умова — офіційне оформлення провочину. Іншого механізму не передбачено, тобто немає можливості зараховувати у зменшення МПЗ суму податку, яку сплатив орендодавець.
Матеріали для скачування:
Ризикові платники ПДВ — 2023: ДПС затвердила Довідник кодів інформації
№ 2, 2023
Підтверджуємо статус спрощенця четвертої групи, або Як юрособі відзвітувати з єдиного податку за 2023 рік